W dniu 2013-06-21 00:02:31 użytkownik Tomasz Ganicz polimerek@gmail.com napisał:
Z materiałami nowszymi niż z 1923 r. może być problem - ponieważ wg prawa amerykańskiego one w USA wciąż mogą być chronione.
Hej,
Bardzo dziekuje za wszystkie wskazowki - w weekend zaladowalem na Commons pierwsze szesc pocztowek z Warszawy, i wstawilem je do artykulow na Wikipedii. Wygladaja bardzo fajnie, na przykladzie ulicy Bielanskiej:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Ulica_Biela%C5%84ska_w_Warszawie
Tymczasem przegladajac zawartosc plikow graficznych w domenie publicznej w Europeanie natrafilem na kolejna grupe ciekawych materialow, ktore moglby wniesc wartosc dodana do naszych artykulow. Chodzi mi mianowicie o skany artykulow/stron polskich gazet z okresu 1923-1939.
Moze na konkretnym przykladzie: jednym z takich dokumentow, bardzo ciekawym dla wszystkich milosnikow tworczosci Janusza Korczaka, jest skan "Malego Przegladu" z piatku 1 wrzesnia 1939 - ostatniego numeru tego legendarnego, zalozonego przez Korczaka czasopisma dla dzieci, ktory sie ukazal.
http://europeana.eu/portal/search.html?query=ma%C5%82y+przegl%C4%85d&row...
Chcialbym dodac te grafike do artykulow o Janusz Korczaku pl-Wiki, do sekcji o "Malym Przegaldzie".
Poniewaz Commons wymaga aby utwór był w domenie publicznej w kraju pochodzenia i w USA, to pierwszy warunek mam spelniony, powolujac sie na Biblioteke Narodowa, ktora uwolnila prawa, dodajac bezposredni link i wstawiajac w rubryce Licencja adnotacje "Marked Public Domain by Europeana".
Natomiast mam dylemat jak przedstawia sie sytuacja dla drugiego warunku tj. spelnienia wymogu prawa amerykanskiego. Lamie sobie wlasnie glowe nad slawnym Hirtle chart, ktory omawia szablony amerykanskich licencji dla utworow wgrywanych na Commons:
http://commons.wikimedia.org/wiki/Commons:Hirtle_chart
Jestem pewien, ze widzialem na polskiej Wikipedii skany pierwszych stron polskich gazet z okresu dwudziestolecia miedzywojennego, jak rowniez druki i wydawnictwa z okresu II wojny swiatowej. Jednak ktory konkretnie szablon z tej listy powienien uzyc dla skanow polskich gazet wydanych w naszym kraju w latach 1923-1945 aby być w zgodzie z prawem amerykańskim na Commons? Czy gazety sa tak samo chronione jak i inne utwory (np. zdjecia)? Czy moze to od czegos konkretnie zalezy?
Polimerku - bede wdzieczny za krotki praktyczny komentarz w tej sprawie. Dzieki!
Z pozdrowieniami, Adrian (Boston9)