Cały problem rozbija się o to, że artykuły szybko się zmieniają. Za szybko, żeby robienie jakiejkolwiek stabilnej wersji audio miało sens.
Jest natomiast, o czym Robert nie wspomniał, pomysł nagrywania wersji audio artykułów już "w miarę" stabilnych, tj. w większości tych medalowych. Na polskojęzycznej to na razie raczkuje, na en.wiki jest nieco lepiej, ale też nie jakieś zatrzęsienie.
Nie zgodzę się z tym twierdzeniem. W niemieckojęzycznej wersji Wikipedii bardzo prężnie (bodajże najbardziej prężnie z wszystkich Wikipedii) działa WikiProjekt:Gesprochene Wikipedia (Wikiprojekt:Mówiona Wikipedia). Na dziś dzień nagrano ok. 240 nagrań, nie tylko medalowych artykułów. W przypadku długich haseł podzielono je na sekcje (jak np. [[:de:Deutschland]].
Problem z aktualnością rozwiązano w b. prosty sposób: każde z nagrań (w formacie Ogg) ma przydzielony szablon, w którym zawarto m.in. długość nagrania i wersję, wg której dane nagranie nagrywano (oprócz tego dodatkowo masę innych rzeczy, jak np. dialekt mówiącego, płeć itp.). W przypadku artykułu [[:de:Chuchichäschtli]] można nawet wybrać wersje z określonego okresu: ze stycznia 2005, sierpnia 2005, czerwca 2006, sierpnia 2006 i września 2006.
Jak widać, za szybki rozwój artykułów to -- przynajmniej dla Niemców -- nie problem.
odder