Pojawił się kolejny artykuł z półpauzą zmiast dywizu w nazwie. Teoretycznie jest w nim wszystko poprawnie, bo jest to półpauza otoczona spacjami, ale nie praktykujemy takich wpisów w trosce o jednolitość wyglądu haseł (czyli żeby nie było burdelu z różnymi formami pisowni). Tak więc brzmienie takich haseł jest zmieniane na dywiz. Jest to dobre z punktu widzenia porządku, ale...
No właśnie. Wypadałoby potem pisać np.
[[1850 - literatura|1850 literatura]]
...czego oczywiście nikomu się nie chce, i w związku z tym nawet tam, gdzie w artykule są półpauzy w stosownych miejscach, to w przypadku linków z dywizem, dywizy te pozostają widoczne.
Tak sobie pomyślałem: Może by odłożyć zasadę (właściwie uzus) do lamusa i zdecydować się, że wszystkie nazwy z koniecznym układem "spacja-kreska-spacja" w nazwie robić od razu ex definitione w dwóch formach: jedna nazwa artykułu z dywizem, jedna z półpauzą, a jedna z nich redirem.
Skoro docelowy wygląd winien być z półpauzą, więc forma podstawowa hasła byłaby z półpauzą i automatycznie do każdego dorabiany redir z dywizem.
Jak ognia unikam dyskusji na Wikipedii, bo to nie jest sprawa poglądów tylko zwykłej logiki. Tak więc podyskutujmy tu, o ile w ogóle jest o czym, a potem bota w cugle.
PS. Dla niezorentowanych: Zgodnie z ortografią wyrazy łączy się dywizem bez spacji, a rozdziela myślnikiem ze spacjami (u nas tym krótszym, czyli pópauzą).
Beno