W dniu 27 listopada 2011 18:46 użytkownik Leszek Zur wiki@teczowe.eu.org napisał:
Ludzie wchodzący na Wikipedię często szukają wiedzy. Są portale, które również oferują informacje na jakieś konkretne tematy. I często są one wymieniane w artykule w dziale "Linki zewnętrzne". Ale są też portale, które prowadzą darmowe szkolenia na jakiś temat. Może warto by było ludzi szukających informacji na konkretny temat podać linki do takich szkoleń.
Czym by to się miało różnić od linków zewnętrznych ? Ano tym, że linki są podane niejako na stałe natomiast do szkoleń byłyby podane tylko do dnia szkolenia. Przecież bez sensu byłoby podawać link do szkolenia, które już się zakończyło. Ale ponieważ linki do szkoleń funkcjonowałyby krócej to może powinny być bardziej widoczne ?
Pomysł przyszedł mi do głowy ponieważ ostatnio biorę udział w szkoleniach dotyczących protokołu IPv6 organizowanych przez portal virtualstudy.pl. Patrz http://virtualstudy.pl/pl/strona-glowna/22-all-pl-news/1236-czwartki-z-ipv6-...
Myślę, że aby taki link do szkolenia znalazł się na Wikipedii to samo szkolenie powinno spełniać kilka warunków:
- musi być prowadzone w języku polskim
- musi być darmowe
- muszą być dostępne za pośrednictwem Internetu
- uczestnictwo w szkolenia nie może być uwarunkowane zakupem jakiegoś
produktu czy innymi finansowymi warunkami takimi jak płatne zalogowanie
- nie może to być darmowe szkolenie "na zachętę" a następne płatne
- linku do konkretnego szkolenia nie można umieścić na więcej niż 3 (?)
artykułach
Wyobrażam to sobie tak, że na stronie artykułu używalibyśmy odpowiedniego szablonu z wpisanym linkiem do szkolenia a na stronie pokazywałaby się ramka typu: "Możesz uczestniczyć w darmowym szkoleniu na temat związany z artykułem na stronie ...". Dobrze by było gdyby ramka sama znikała gdy termin szkolenia już minął. Nie wiem czy to jest technicznie możliwe.
Co myślicie na ten temat ?
IMHO to niemal zawsze by była forma reklamy. Nawet jak szkolenie jest bezpłatne, to zwykle dla szkół czy firm to zawsze jest forma promocji. Uczestniczę od czasu do czasu w różnych szkoleniach moich zawodowych i prawie zawsze są one bezpłatne, ale mają też prawie zawsze drugie dno w postaci promowania konkretnych rozwiązań technicznych (urządzeń, procedur, usług), które niby stanowią tylko "ilustrację" szkolenia teoretycznego. Są też szkolenia niby bezpłatne, ale robione w ramach np: różnych projektów unijnych i firmy zarabiają na samej ich organizacji, tyle że nie biorą kasy od uczestników ale zamiast tego z grantów na te projekty. Często te ostatnie szkolenia są beznadziejne. Także IMHO prawie zawsze "darmowe" szkolenia mają jakiś aspekt komercyjny.
Np. te spotkania on-line, o których piszesz wymagają instalacji Office Live Meeting i Silverlighta - mało raczej popularnych pluginów Microsoftu, więc można mieć od razu wątpliwość, że wybór takiej niewolnej technologii zamiast np: Jabbera i Javy ma swoje drugie dno...