Łukasz Garczewski pisze:
Ja niezmiennie, od ponad roku, trzymam kciuki. ;) Wiem, że reszta firmy też chętnie widziałaby ten edytor na Wikipedii. Będziemy prezentować postępy na tegorocznym MediaWiki DevMeet w Berlinie, zobaczymy, może ktoś się zachwyci i sprawa ruszy.
OK, to ja też trzymam i nastawiam budzik na połowę kwietnia! =} Swoją drogą trudno mi było znaleźć link po tym skrócie nazwy:
http://meta.wikimedia.org/wiki/Wikimedia_Conference_2010/Developers%27_Works...
Kto się zajmuje kwestią ew. wdrażania WYSIWYG w projektach Wikimediów (tzn. jest w miarę decyzyjny albo inicjatywny i w związku z tym można lobbować w tej sprawie)? Niekoniecznie ktoś personalnie - może istnieje jakaś strona/podprojekt gdzie można o tym dyskutować?
Przez ostatni rok prace w tym względzie poszły mocno do przodu. Inez Korczyński i Maciej Brencz (główni programiści tego projektu) odwalili kawał dobrej roboty idącej, jak mi się wydaje, w setki godzin pracy.
Po takim wstępie skoczyłem po prostu na Wikię i obejrzałem wdrożenie produkcyjne - faktycznie już sobie radzi ze standardowymi hasłami (np. takim: http://warszawa.wikia.com/index.php?title=Dom_bez_Kant%C3%B3w&action=edi... ). Świetna robota, gratulacje!
A jak się nazywa ten podprojekt/rozszerzenie, gdzie ma stronę na której da się śledzić jego rozwój i kontaktować z autorami? Skoro mamy już ogólną orientację, to temat może znów na jakiś czas zejść z listy i toczyć się poza nią.
- infoboksy i szablony działają
- są w edytorze pokazywane jako mały zielony puzel (placeholder)
- po najechaniu na puzla pokazywany jest podlgąd wyglądu szablonu w dymku
- po kliknięciu puzla otwiera się edytor szablonu, tj. formularz, w
którym możemy zmienić jego parametry :) (jeśli ma jakieś)
Moje uwagi na gorąco do produkcyjnego WYSIWYG na Wikii:
* zwiększenie czytelności poszło za daleko, tzn. MSZ szablony powinny być normalnie widoczne, a przynajmniej rodzaj ukrywanego elementu powinien się różnić na pierwszy rzut oka, np. szablony - zielony klocek, przypisy - fioletowy itp. (nie czepiam się - pewnie to jest tylko najprostsza sensowna implementacja)
* edytor (nawet jego pasek narzędziowy) jest przetłumaczony tylko w części
* obrazek można usunąć, ale do zmodyfikowania trzeba się zarejestrować =} (może chodzi tu o modyfikację samego obrazka, ale ja tylko chciałem zmienić parametry jego wyświetlania)
* w sumie po przejściu do trybu tekstowego podświetlanie składni też by się przydało - jedno drugiego nie wyklucza, bo dlaczego ułatwiać życie tylko niezaawansowanym?...
referencje też w końcu doczekają się obsługi -- dla Wikia są mniej priorytetowe bo i mniej używane, niż na Wikipedii.
Dla Wikipedii to w tej chwili już kluczowe, ale na szczęście na produkcji już wstępnie działają - tzn. są ukrywane i nie powodują wypadu do trybu tekstowego. Edytować trzeba nadal tradycyjnie, ale i tak spełnia to zasadniczy postulat czytelności i niestraszenia początkujących.