On Wed, Sep 15, 2004 at 12:26:30AM +0200, Marcin Sochacki wrote:
Ale fakt -- w większości netykiet mówi się o ISO-8859-2. Jest to zaszłość historyczna, zwróć uwagę kiedy ostatnio te dokumenty ktoś przystosowywał do współczesnych warunków. Np. http://www.usenet.pl/doc/news-pl-faq.htpl#ogonki
Grudzień 2003 r. Nie, to nie jest zaszłość historyczna. To jest Polska Norma oraz Powszechnie Przyjęty i Zaakceptowany Zwyczaj. Ten dokument dotyczy USENET-u. Nie mieszaj USENET-u z listą Wikipedii. Skoro na liście dyskusyjnej Wikipedii pojawiają się np. różne obcojęzyczne hasła, to zastosowanie dla nich Unikodu jest naturalne.
Parę lat zajęło przekonanie ludzi aby pisali z ogonkami zamiast po polskawemu. Myślę, że czas powoli zrewidować netykietę pod kątem lepszego standardu, który jest już szeroko obsługiwany.
Ogranicz się może do listy Wikipedii, a Netykietę zostaw w spokoju. Jeśli poza listą Wikipedii znajdzie się wiele innych list oraz grup dyskusyjnych, które oficjalnie przejdą na Unikod, to Netykieta ,,zmodyfikuje się sama'', tak jak było z ISO-8859-2. Przestawianie polskiego Internetu na ISO-8859-2 zajęło całe lata i nie było bezbolesne; a przecież była to zmiana konieczna, bo sankcjonowała stosowanie polskich znaków diakrytycznych w ogóle. A i populacja internautów była mniejsza. Unikod nie jest niezbędny dla wielu list i grup dyskusyjnych, ponieważ możliwości w zakresie kodowania polskich znaków dawane przez ISO-8859-2 są wystarczające. Tym bardziej więc przechodzenie z ISO-8859-2 na Unikod może się okazać procesem wieloletnim i będzie raczej wynikać z tego, że czytniki będą stosować Unikod domyślnie, niż z tego, że komuś będzie on niezbędnie potrzebny. ;) Natychmiastowe przejście nie wniosłoby dla wielu osób żadnych nowych, niezbędnych możliwości (ponieważ jedyne, co potrzebują, to polskie literki, i te mają w ISO), wniosłoby natomiast niepotrzebne zamieszanie.
A skoro jakaś zmiana nie jest konieczna i dodatkowo wnosi zamieszanie, to po co ją przeprowadzać? Bo coś jest nowsze? Jest taka złota zasada: ,,jak coś działa, to nie ruszaj''.
Lista Wikipedii jest wyjątkiem, bo czasem potrzebne jest coś więcej niż polskie ogonki (a przynajmniej są osoby sądzące, że jest im to niezbędnie potrzebne). Może po prostu niech osoby odpowiedzialne za kształt tej listy dyskusyjnej jasno określą, czy i na jakich zasadach można stosować tu Unikod, co mam nadzieję zakończy te wszystkie odkrywające Amerykę dyskusje nt. kodowania, a prowokującego każdą następną będzie można do takich zasad odesłać i taki jałowy wątek zakończyć w zarodku.