On Mon, Mar 22, 2004 at 10:56:34PM +0100, Sergiusz Pawlowicz wrote:
Witam Państwa, przygotowuję artykuł poświęcony Polskiej Wikipedii, i brakuje mi kilku informacji dotyczących administratorów tego serwisu.
Na stronie nazwanej "Zasady i Wskazówki" czytam:
"Każdy może zostać administratorem jeśli jest zarejestrowany, wyraża taką chęć i zostanie zaakceptowany przez twórców Wikipedii"
Oto moje pytania:
- Jaka jest dokładna procedura i zasady przyjęcia do grona
administratorów? Jak wygląda w/w akceptacja? 2. Jak rozumiem, żeby zostać administratorem, trzeba zostać dopisanym przez innego administratora w odpowiednie miejsce serwera - gdzie znajdę "drzewo genealogiczne" - kto kogo przyjął, kto kogo wykreślił? Czy na górze tego drzewa znajdowała się jedna osoba, czy też było ich więcej?
Starałem się te informacje zgromadzić samodzielnie, ale mam kłopoty ze znalezieniem odpowiednio zestrukturalizowanych danych wyjściowych - liczę na pomoc, w końcu zapewne wszyscy Państwo się dobrze znają.
Mylisz 2 rzeczy - prawa pelnego dostepu do serwerow i prawa sysopa na Wikipedii.
Pierwsze ma niewielka grupka osob (z przyczyn bezpieczenstwa, ochrony prywatnosci odwiedzajacych itd.) i nie sa uzywane w normalnej administracji. Sa potrzebne do zmian oprogramowania itd.
Drugie ma znacznie wieksza grupa, sa bardziej ograniczone (tak, ze nawet sysop nie jest w stanie nieodwracalnie nabroic), i wystarczaja prawie zupelnie do normalnej administracji Wikipedia.
*Technicznie*, zeby zostac sysopem (grupa 2) trzeba zostac wpisanym przez kogos z grupy 1, choc mozna tak ustawic Wikipedie, zeby kazdy sysop *technicznie* mogl nadawac takie prawa. Wiec *technicznie* rzecz biorac, wszystkie prawa sysopa na Polskiej Wikipedii ustawione zostaly przez Briona VIBBERa albo przeze mnie (inne osoby z dostepem do serwerow o ile pamietam nic nie robily na Polskiej Wikipedii).
Jednak decyzje podejmuja na zasadzie konsensusu wszyscy Wikipedysci, wiec nie jest to tak, ze jakas konkretna osoba nadala komus prawa sysopa.