On Sun, Sep 05, 2004 at 11:39:49PM +0200, Tomasz Sienicki wrote:
Dopóki ma mniej niż 5 MB, to można wrzucać bez kompresji. W artykułach i tak są miniaturki, a brak kompresji umożliwia wykorzystanie zdjęć także na papierze.
Nie przesadzajmy. Zdaje się jest fizyczny limit w MediaWiki na 3MB, ale i to w przypadku JPEG-a byłoby tak ogromnym zdjęciem, że trudno mi wyobrazić sobie jego zastosowanie w encyklopedii (nie jesteśmy przecież bankiem zdjęć dla DTP).
Przede wszystkim rozmiar pliku powinien być uzależniony od tematu zdjęcia. Jeśli chcemy np. pokazać tylko ogólny zarys jakiegoś obiektu, np. ilustrujemy hasło "Fiat 126p" i zrobiliśmy zdjęcie swojego malucha, to jasne jest, że nikomu niepotrzebne będzie wpatrywanie się w odpryski lakieru czy ślady po muchach :) W tym wypadku przeskalowałbym obrazek do powiedzmy 640x480 lub nawet mniejszej rozdzielczości i zapisał JPEG ze sporą kompresją.
Oczywiście jeśli chcemy pokazać jakieś szczegóły -- np. ładny budynek z jakimiś witrażami dajmy na to. Albo zdjęcie z Biblii Gutenberga. Wówczas rozdzielczość się przydaje.
Kilka tipsów dla podsumowania: - umieszczać należy zdjęcia takie, aby optymalnie ilustrowały zagadnienie i przy tym zajmowały jak najmniej miejsca, - zdjęcia z dobrych aparatów cyfrowych mają bardzo małą kompresję. 800KB JPEG 2048x1536 można spokojnie w typowych warunkach skompresować do 400KB bez zauważalnej straty jakości, - zdjęcia należy kadrować przed umieszczeniem wybierając tylko istotny fragment, - duże zdjęcia należy umieszczać w Wiki metodą "thumb", bowiem widać wówczas wyraźnie, że istnieje wersja powiększona i dodatkowo można dać opis pod spodem, - zdjęcia schematów, tekstów, zawierające duże, jednokolorowe powierzchnie mogą lepiej wyglądać i kompresować się w formacie PNG. Warto to sprawdzić, w trakcie konwersji na PNG warto ustawić możliwie najmniejszą liczbę kolorów palety przy zachowaniu dobrej jakości (mniejszy rozmiar pliku).
Wanted