W dniu 20 lutego 2012 08:51 użytkownik Justyna Spychała jspychala@gmail.com napisał:
Ale oczywiście zgadzam się z tym, że należy próbować. Może najpierw warto by było sprawdzić, o jakie konkretne przypadki użytkownicy języka najczęściej pytają w poradni językowej (jak np. nieszczęsna "sędzina"). Rozumiem, że mimo wszystko może to być spora kwerenda i nie mamy na to czasu, ale wydaje mi się, że dobrze by było wiedzieć, o czym dokładnie mówimy i jakie były wcześniejsze rozstrzygnięcia - może jednak na ich podstawie dałoby się znaleźć jakieś globalne rozwiązanie...?
No właśnie ten list jest IMHO zbyt ogólnikowy. Jeśli pisze się o różnych słownikach - to trzeba podać o jakich konkretnie jest mowa. Może np. Rada wskaże, który uważa za najbardziej aktualny w tej materii. Tak samo warto by dodać do listu - może jako załącznik - listę kontrowersyjnych profesji - nie musi być kompleta - ale powinna być obszerna. Można to chociażby powyciągać z dyskusji w kawiarence.
Ponadto warto by się odnieść też opinii Rady w sprawie żeńskiej końcówki słowa "marynarz":
http://www.rjp.pan.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=1...
bo jak się w tę opinię wczytać to widać, że w zasadzie Rada już odpowiedziała na część pytań, które nas dręczą. W tej opinii jest wyraźnie napisane, że istnieją zawody, które nie mają ogólnie przyjętych żeńskich końcówek w takim przypadku należy stosować określenie np. "kobieta marynarz":
"Skoro więc takie określenia jak kierowca czy dyplomata nie doczekały się jeszcze swoich żeńskich odpowiedników, to tym bardziej nie ma formy żeńskiej marynarz - zapewne dlatego, że oznacza ono człowieka wykonującego "męski" zawód. Gdyby zajęcie to stało się bardzo popularne wśród kobiet, to być może utworzylibyśmy jakieś określenie kobiety marynarza. Byłby z tym jednak pewien kłopot, ponieważ wyraz, który wydawałby się najbardziej naturalną nazwą kobiety marynarza - marynarka - już istnieje w zupełnie innych znaczeniach [...]. Najbardziej prawdopodobne jest więc, że - o ile zajdzie taka potrzeba - w odniesieniu do kobiety marynarza będziemy używać rzeczownika męskiego, poprzedzonego słowem kobieta - tak jak dzieje się to np. ze słowem kierowca."