From: "Piotr Kuczyński" pkuczynski@hypode.net Pozwolisz, że zacznę od innego cytatu:
Odp: Oni piszą o typowych rzeczach. U nas zaś lista jest oddzielona od nagłówka, co zupełnie zmienia postać rzeczy i ma tu odniesienie raczej to, co oni pisza o SPECYFICZNYM układzie graficznym. Poza tym my mamy na Wikipedii listy, gdzie jednocześnie występują i zdania i pojedyncze wyrazy. Stąd ich zalecenia mają się nijak do naszej pracy. To, co oni piszą, dotyczy tzw. tekstu ciągłego. W ogóle ich porady mają mało zasosowania do naszej specyfiki. Tak samo, jak w przypadku dwukropka w nagłówku. Oni zalecają dwukropek, ale u nas, po wstawieniu nieszczęsnej dodatkowej linii przez programistów wikipediowych nagłówki list przestają być nagłówkami, a stają się czymś w rodzaju śródtytułów, lub tytułów działów i w tej sytuacji dwukropek nie ma prawa bytu. Tytułów nie kończy się dwukropkami. Ergo: pytasz ich o coś innego niż jest u nas.
Zaraz, zaraz. Albo lista, albo tabelka... Jeśli lista jest w kilku
kolumnach (sam takie robię), to istotnie nie powinna mieć przecinków. Ale jeśli najpierw jest zdanie, po nim dwukropek, a poźniej kilkupozycyjna lista, to nie dbam o to, czy szablon styli daje odstep czy nie, przecinki powinny być!
Nasze listy są często zestawienaimi. Lista będąca częścią zdania powinna mieć przecinki, ale u nas tak nie ma! Lista kolorów, lista królów, lista bitew, lista pisarzy szwedzkich - TO NIE SĄ ZDANIA !!! To są samoistnie listy. Logika Drogi Watsonie!
CIACH!
Czyli co, wywalamy słowniki interpunkcyjne do śmieci?
TO SĄ SAMOSITNE LISTY. Błagam... Zobacz np. indeks w dowolnej książce. Czy masz tam przecinki na końcach linijek? Zobacz w słownku ortograficznym listę stosowanych przez wydawcę skrótów (gdzieś na poczatku pblikacji). Czy są tam przecinki na końcach linijek?
Beno/GEMMA