Natomiast myślę, że akcja plakatowo-ulotkowa miałaby raczej małą skuteczność. Potrzebni nam są przecież ludzie z dostępem do internetu i aktywnie z niego korzystający. Dlatego ewentualne ogłoszenia proponowałbym ograniczyć do kafejek internetowych i bibliotek (w szczególności uniwersyteckich).
Nie wątpię, że akcja plakatowa byłaby najbardziej kłopotliwa, ale IMO mogłaby przynieść skutek. Byłem za przystankami głównie dlatego że bardzo szybko można na nich porozwieszać te plakaty. Wystarczy wysiąść z autobusu - przykleić plakat, podjechać kawałek innym autobusem itp. Jeden dzień i takie miasto jak Bydgoszcz sam bym obkleił. No i wiadomo - duża liczba odbiorców. Przyklejanie czegokolwiek w kafejkach czy bibliotekach trwa dużo dłużej, bo trzeba podjechać, znaleźć itp. itd. Bardzo wielu Wikipedystów to umysły ścisłe, chociaż raczej powinno być na odwrót. To chyba dowodzi że informacje o Wikipedii trafiają do złego grona odbiorców.
W każdym z tych przypadków należałoby się zastanowić nad formą. .... Z autopsji z pl.rec.gry.rpg zaś wiem, że proste proszenie o pomoc nie przynosi zgoła żadnych rezultatów.
No i moim zdaniem właśnie to jest najważniejsza sprawa. Należy Wikipedię reklamować jako źródło wiedzy, a nie dodatkową pracę po godzinach. Napiszę jak ja się wkręciłem w edycję Wikipedii i myślę że w ten sposób należy wkręcać innych: 1. Wszedłem na Wikipedie z ciekawości, porównywałem artykuły z PWN i ze zdziwieniem stwierdziłem, że jest tutaj często obszerniejszy opis niż w PWN. Wcale nie zamierzałem pisać artykułów. 2. Zobaczyłem że nie ma na Wiki opisanej Olimpiady Informatycznej, a że w pewnym sensie się z nią utożsamiam poczułem potrzebę napisania takiego artykułu. Następnie zobaczyłem że nie ma Mariusza Pudzianowaskiego a to mój fan - też dopisałem.
WNIOSEK: Reklamujmy Wikipedię jako źródło wiedzy - prędzej czy później użytkownicy poczują potrzebę dopisania jakiegoś artykułu.
IMHO bezpośrednia reklama porównawcza nie wchodzi w grę jako nieelegancka,
Hm.... w stosunku do PWN? Nie widzę nic złego w takiej reklamie. To nieelegancko pokazać jeden artykuł obok drugiego? Trzeba jakloś udowodnić odbiorcy reklamy, że encyklopedia jest profesjonalnie zrobiona. Gdy usłyszałem kiedyś (jakieś 2 lata temu) pierwszy raz o Wikipedii to od razu założyłem że to niemożliwe by była rzetelnym źródłem informacji i w ogóle się nią wtedy nie zainteresowałem. Z pewnością wielu innych ludzi też tak z początku myśli.
Może należałoby skupić się na brukowcach jak Fakt, Metropol, Metro itp. Takie gazety mają duży nakład i mało stron, więc czyta się je praktycznie od deski do deski. Ukazanie się artykułu o Wikipedii w jednej z tych gazet dałoby lepsze rezultaty, niż np. w Wyborczej.
Mam jeszcze pytanko - były jakieś próby żeby zainteresować Wikipedią np. Ministerstwo Edukacji? Sznse że da radę uzyskać jakieś dodacje są co prawda bliskie zeru, ale cuda się zdarzają - zwłaszcza w Polskich urzędach.
Sorki że tak się rozpisałem, ale nie lubie rozdrabniać na mniejsze artykuły. Zachęcam wszystkich do wyrażania opinii bo IMO to bardzo ważna kwestia.