Aegis Maelstrom napisał(a):
Fundacja nikomu nie narzuca określonej licencji. Przy nowych projektach dyskutuje się na początku na jakiej licencji ona powinna działać. Np. Wikinews nie są na licencji GNU FDL tylko na CC-BY-SA. -- Tomasz "Polimerek" Ganicz
Pełna zgoda, mi tam GFDL zbytnio nie przeszkadza, nie taki diabeł straszny, a zastosowano to, co było pod ręką. Różne licencje - brrr, już pomysł, by różne projekty były na różnych licencjach jest dość odważny i w zasadzie nakłania do podwójnego licencjonowania.
Za to sama licencja "wiresuowa" zabezpiecza wolność naszego tekstu przed wszystkimi, łącznie z panem Walesem. :)
Jedno tylko zastrzeżenie:
Oczywiście taką decyzję można podjąć tylko raz - przy zakładaniu danego projektu - potem nie ma już technicznej możliwości wycofania się z pierwotnej decyzji.
Taka możliwość istniałaby, gdyby Fundacja (lub inna osoba fizyczna czy prawna, np. FSF) występowała jako repozytariusz praw autorskich, które cedowane byłyby na tę osobę publicznego zaufania. Skupienie praw w jednym miejscu umożliwia późniejsze decydowanie o licencji - taki projekt zbierania praw ma np. Free Software Foundation Stallmana i zgromadziła AFAIK ich poważne portfolio.
Stety albo niestety z pewnie różnych powodów w przypadku Wikipedii nie ustalono takiego repozytariusza - i teraz faktycznie raczej nic nie da się zrobić.
Pozdrowienia, a.m.
Można jednak zrobić inaczej: oznaczać oddzielnie licencję dla każdej edycji - w profilu usera by się wybierało domyślną, standardowo najlepiej jakby to było PD, a pod edytorem by się dało pole listy (wielokrotnego wyboru) do zmieniania licencji (najlepiej domyślnie ukryte i rozwijane poprzez JavaScript albo CSS - oczywiście jeśli przeglądarka ich nie obsługuje powinno się pojawiać od razu - coś jak te denerwujące ramki pod artykulami z guziczkiem [ Pokarz ]). System musiałby wtedy sprawdzić czy te licencje się ze sobą nie gryzą i wyświetlać na stronie pod artykułem na jakich licencjach może być wykorzystany. Zależnie od zasad danej licencji dodawałby też listę autorów w wersji takiej jakiej wymaga licencja (z licencjami obrazków włącznie) oraz pełny tekst licencji w przypadku GFDL (względnie informację: przy publikacji na licencji GFDL wymagane jest dołączenie do każdej kopii utworu pełnego tekstu licencji).
Wprowadzenie tego teraz jest oczywiście niemożliwe. Ale jakby developerzy mediawiki dodali taki mechanizm kontroli licencji (najlepiej w formie oddzielnego pluginu) to może za rok, dwa by się udało.
-- Jakub Bogusław Jagiełło (JaBoJa)