Może warto byłoby zastanowić się nad przyczynami odchodzenia tych najbardziej aktywnych? Może należałoby coś zrobić by ich zatrzymać, by nie odchodzili? Z wielkim żalem i strachem obserwuję znikanie kolejnych, naprawdę fajnych, pożytecznych wikipedystów i pojawianie się w ich miejsce agresywnych, butnych "nuworiszów" nabijających licznik pętaniem się po wszelkiego typu dyskusjach, "poprawiających" dawno napisane arty itp. Szkoda, że zniknął ten drugi licznik pokazujący liczbę oryginalnych prac stworzonych przez użytkownika, a więc rzeczywistą jego aktywność. To, a nie liczba "kliknięć", winno być wykładnią zasady przyznawania prawa głosu w dyskusjach i głosowaniach nad PDA i PAnM. No i jeszcze jedno - choć z nieco innej beczki (ale też mającej wpływ na odpływ ludzi z klasą) - dyletanckie i bezkrytyczne tłumaczenie artów z en-wiki, które nie zawsze są dobre, natomiast zawsze anglofilne. Dla przykładu - artykuły z działki "wojny napoleońskie w Hiszpanii", za co się niedawno wziąłem: większość z nich pochodzi z en-wiki, gdzie autorzy (co naturalne) opierają się na literaturze anglojęzycznej gloryfikującej Wellingtona i potępiającej Napoleona, pomijając przy tym całkowicie polski wkład. Nasz "fellow translator", mający nikłe pojęcie o historii tych wojen, tłumaczy jak leci "gubiąc" po drodze Polaków. Ten rozdział to blisko 300 bitew i potyczek, z czego napisano w pl-wiki kilkanaście (na en-wiki ponad 100). Anglojęzyczny user pewnie nigdy o Polakach nie słyszał, bo jego XIX-wieczne angielskie źródła notorycznie ich pomijają. My natomiast - dysponując inną literaturą - mamy obowiązek polski wkład w Epopeję Napoleońską zaznaczać. Komuś, kto zna historię tego okresu i czyta te koślawe tłumaczenia, zwyczajnie ręce opadają. Prosty przykład: hasło o obrońcy Saragossy, Palafoksie. Hiszpanie uważają go (to jasne) za bohatera, Anglosasi (z mniej jasnych przyczyn) również. W polskie wersji pokazał się stubik powielający bzdury o jego generalskim stopniu (w rzeczywistości był podporucznikiem). Poprawiłem to i jeszcze coś, ale ręce opadają. Nie dziwię się, że w takiej sytuacji ktoś mniej cierpliwy machnie ręką i odchodzi, bo z dyletantami pracować nie chce. I tu - ale już zupełnie na koniec - wróciłbym do zarzuconej kwestii paneli eksperckich. Powinny istnieć, powinny być widoczne na SG, powinny mieć sesje (np. biologia w 1. czwartek miesiąca, hehe...) dla omówienia gorących problemów i być miejscem, gdzie można uzyskać pomoc i odpowiedź na pytanie: jak przetłumaczyć na polski "Angel trumpet tree"? beliss
23-02-08, Przykuta przykuta@o2.pl napisał(a):
Po kilku miesiącach mamy nowe statystyki Erika Zachte. Polecam przyjrzenie się przede wszystkim wykresom:
http://stats.wikimedia.org/PL/ChartsWikipediaPL.htm
O ile do tej pory spadała liczba nowych userów, teraz spada liczba aktywnych i bardzo aktywnych. Statystyki są do listopada zeszłego roku (poprzednie były do czerwca), więc teraz chyba jest już nieco lepiej, ale warto te wykresy porównać choćby z włoskimi:
http://stats.wikimedia.org/PL/ChartsWikipediaIT.htm
czy hiszpańskimi:
http://stats.wikimedia.org/PL/ChartsWikipediaES.htm
Ten spadek nowych jest nieco zafałszowany, bo w tych statsach bierze się pod uwagę dane z danego miesiąca, natomiast jako nowych definiuje się osoby, które od tego miesiąca wykonały co najmniej 5 edycji. Jest ich na pewno więcej, ale porównując wykresy widać, jak wiele tracimy do innych wersji językowych. Mam nadzieję, że niebawem się to zmieni :)
pozdrawiam
przykuta
WikiPL-l mailing list WikiPL-l@lists.wikimedia.org https://lists.wikimedia.org/mailman/listinfo/wikipl-l