On 4/23/07, Piotr Banasiak sacud777@gmail.com wrote:
Tak sobie właśnie wszedłam na ciekawą wiki:
http://ca.wikipedia.org/wiki/Portada
[...] ten ciekawy interfejs oparty jest na języku JavaScript. Metoda wstawiania prosta: http://ca.wikipedia.org/wiki/Plantilla:Metacaixa Może warto zaimplementować to na plwiki?
Może warto (odświeżyć, byle nie "odświerzać"). Nie jestem ekspertem. Natomiast wygląd tej strony zalatuje mi przedszkolem i siuśkami. Chyba chodzi o coś więcej niż infantylny wygląd ikon.
Chciałbym Wam przedstawić swoją starą zasadę graficznego układu materiału:
grafika nie powinna wprowadzać żadnych regularności i symmetrii, które nie mają odzwierciedlenia w samym materiale.
Chodzi o to, że falszywe regularności (ustawianie tabelek po linijkę) jest męczące, myli, oraz ukrywa w swojej halasującej regularności te prawdziwe (czytelmnik nie wierzy, że regularność grafiki pomaga mu rozumieć meritum).
Precz z fałszywymi regularnościami.
Gdy niepowiązane logicznie elementy są przedstawione nieregularnie (np. nie pod linijkę), to obraz na ogół jest milszy dla oka, na pewno na dłuższą metę. Wiedzieli o tym starożytni Chińczycy i Grecy. (A jeżeli powstaje zbyt zabałaganiony obraz, to jest to wina nielogicznego materiału, za mało merytorycznie zorganizowanego, nie dostarczającego podstaw do symetrii graficznej).
(Używam słowa "symetria" nieco matematycznie, jako synonim regularności, z grubsza mówiąc).
Stosowałem kiedyś swoją zasadę w praktyce, i moje oczy bardzo mi były wdzięczne za nieco nieregularne, niewięzienne, niebiurowe, niekoszarowe obrazy.
Pozdrawiam,
Włodek