08-12-07, Artur Fijałkowski wiki.warx@gmail.com napisał(a):
08-12-07, Witek witekkrypczyk@gmail.com napisał(a):
08-12-07, Artur Fijałkowski wiki.warx@gmail.com napisał(a):
Najlepiej nic nie wrzucaj, bo kiedyś i tak będziemy to kasować :(
tzn?
Nikt jeszcze nie zracjonalizował tego, co pisze w treści tego szablonu PD-PRL, więc pewnie nadejdzie taki dzień, kiedy w końcu dowiemy się smutnej prawdy, że to wszystko nie jest wcale PD.
Najlepiej przemawiającą do mnie interpretacją jest taka, że w tej ustawie wzmiankowanej w szablonie chodzi tylko o abolicję dla tych wszystkich, którzy złamali prawa autorskie w publikacjach wydanych przed 1994 rokiem, ponieważ nie znaleźli autorów pierwotnych.
Możesz rzucić jakimś linkiem do jakiś interpretacji tej ustawy, bo temat trochę bardziej mnie zainteresował?
Dla fotografii jest wyraźne: "Utwór, wykonany sposobem fotograficznym lub do fotografii podobnym, jest przedmiotem prawa autorskiego, jeżeli na utworze uwidoczniono wyraźnie zastrzeżenie prawa autorskiego." Chodzi Ci pewnie o "W braku uwidocznienia daty prawo autorskie do utworów, o których mowa w §§ 1 i 2, ma skutek przeciwko osobom trzecim tylko wówczas, gdy wiedziały, że czas trwania prawa autorskiego jeszcze nie upłynął. ", choć mi wydaje się, że nie o to chodzi. Poza tym okładka to nie fotografia.
Poza tym widać jeszcze:
W zakresie utworów plastycznych wolno: [...] 4) odtwarzać odpowiednią techniką reprodukcyjną dzieła sztuki wystawione w miejscach publicznych, jednakże nie w tych samych rozmiarach i nie do tego samego użytku,
Okładka płyty podpadła by pod to chyba bez problemu (była wystawiona m.in. w sklepie, rozmiar w przypadku stanu traci sens, a użytek też nie ten sam), ale nie była by wolna, więc można publikować jedynie poza Wikipedią.
Trzeba by wsiąść też pod uwagę:
Z zastrzeżeniem wyjątków w ustawie przewidzianych autorskie prawa majątkowe gasną z upływem lat dwudziestu pięciu:
- od śmierci twórcy, przy dziełach zaś wspólnych i łącznych - od śmierci twórcy, który innych przeżył,
- od opublikowania utworu anonimowo lub pod pseudonimem, chyba że twórca wcześniej ujawnił publicznie swoje autorstwo,
- od opublikowania utworu, jeżeli autorskie prawa majątkowe służą osobie prawnej.
Co do okładek to trzeci punkt jest prawie pewny, więc te sprzed 1982 podpadły by pod PD-OLD. Co do muzyki to jest to jeszcze pewniejsze, więc może można by ją wrzucić na commons?
Mamy też mniej związane:
Autorskie prawa majątkowe gasną:
- do utworu fotograficznego lub otrzymanego w sposób podobny do fotografii - z upływem lat dziesięciu od pierwszej publikacji,
- do utworu kinematograficznego, scenograficznego i choreograficznego - z upływem lat dziesięciu od pierwszego publicznego wykonania,
- do przeróbki utworów muzycznych na przyrządy mechaniczne - z upływem lat dziesięciu od dokonania przeróbki,
- do serii zdjęć fotograficznych, mającej znaczenie artystyczne lub naukowe - z upływem lat dziesięciu od pierwszej publikacji.
Czyli skoro ustawa obowiązywała do 1994 to do tych wszystkich rzeczy już wygasły.
A tak na marginesie to ciekawy wydaje się zapis:
Nie stanowią przedmiotu prawa autorskiego: [...] 3) informacje prasowe i reporterskie zdjęcia fotograficzne,
Czy to znaczy, że można wrzucać na Wikiźródła artykuły z prasy z tamtego czasu? Mam np. Trybunę Robotniczą z artykułem o lądowaniu na księżycu.
To tyle interpretacji laika. Pewnie gdzieś się mylę, więc miło by było gdyby ktoś wytłumaczył by gdzie;)