W dniu 14 kwietnia 2009 17:53 użytkownik Marcin Cieslak saper@system.pl napisał:
Ja uważam, że dla swobodnego obiegu treści do i z Wiki nie powinno być podziału na "content oryginalny" i "pobrany z innego miejsca". Załóżmy, że wstawiam nowy artykuł, z którego 1/2 akapitów jest dziełem pochodnym od jakiegoś utworu udostępnionego w sieci na CC. Co mam zrobić?
Pewnie cały należy objąć tylko CC. I tak to jest duży postęp w stosunku do obecnej sytuacji, kiedy w ogóle nie można w Wikipedii wykorzystywać tekstów na licencjach CC.
Może po prostu cała treść GFDL powinna stać się dostępna na CC-BY-SA i nie wprowadzać ograniczeń co do licencji "dawcy"? Co ze starszym materiałem GFDL (np. jakieś podręczniki do programów), który "nie załapie się" na zmianię licencji do sierpnia 2009? Nie będzie go można dodać do wiki? Może po prostu, niestety, licencja powinna być wybierana tak jak dziś na Commons?
Zdaje się, że taki jest cel. GFDL 2.0 ma być w pełni zgodne z CC-BY-SA 3.0 - podobno FSF i CC nad tym pracują. Teraz mamy okres przejściowy i chodzi o to, żeby stare teksty na GFDL już dostępne w Wikipedii można było przenieść do CC. Po to jest obecne głosowanie, bo zgodnie z GFDL 1.3 jest taka możliwość, a za kilka miesięcy zostanie ona zamknięta. Jeśli chodzi o stare podręczniki na GNU FDL to może się zdziwisz, ale już obecnie nie można ich przenosić do Wikipedii, bo zawierają one klauzule obowiązku zachowywania sekcji niezmiennych (okładki i różnych takich). Ściśle biorąc to nigdy nie można ich było przenosić do Wikipedii bo zawierały wymóg zachowywania tych sekcji, a tego w warunkach Wikipedii nie ma jak zapewnić. Ew. takie podręczniki dawałoby się wrzucić do Wikiźródeł.
Koncepcja, żeby autor decydował o licencji tekstu - tak jak to jest w przypadku zdjęć - jest trudne w przypadku tekstów, bo tekst łatwo jest zmieszać, zamienić przerobić. Po przyjęciu obecnej propozycji będzie tak, że olbrzymia większość tekstów będzie na GNU FDL 1.3 i CC-BY-SA 3.0 jednocześnie + pewien mały odsetek tekstów przez pewien czas - do powstania nowej wersji GNU FDL będzie dostępny tylko na CC-BY-SA 3.0.