07-07-07, Peter Domaradzki belissarius26@gmail.com napisał(a):
Zamieściłem w "Kalejdoskopie", dodatku do "Dziennika Związkowego" co najmniej sześć artykułów korespondujących z moimi produkcjami na wiki. W większości - chyba poza "Husarią" i "Bitwą HMAS Sydnej z HSK Kormoran" najpierw były artykuły w "Kalejdoskopie", a dopiero późnien na pl-wiki. W dwóch wymienionych wypadkach być może popełniłem wykroczenie, ale raz, że to były moje artykuły, a więc prawa autorskie należały i należą do mnie, a dwa, że o tej zasadzie nie wiedziałem. Z całym natomiast przekonaniem opracowując artykuł o "Bitwie pod Pruską Iławą" (materiał na wiki nie był do końca mój) zamieściłem na końcu, przy podpisie, adnotację "Na podstawie Wikipedii". Czy tak może być? Beliss
IMHO tak. Do tekstów których jesteś autorem masz oczywiście pełnię praw autorskich. Możesz je w jednym miejscu umieścić na jednej licencji a w innym na innej. Nie wiem tylko czy wydawca Kalejdoskopu będzie z tego powodu szczęśliwy - ale to jest już kwestia Twojej umowy z wydawcą i w zasadzie Twój problem, a nie problem Wikipedii.
Np: jeśli wydawca Kalejdoskopu wymusił na Tobie podpisanie umowy, że nigdzie indziej nie opublikujesz utworu wydrukowanego w tym piśmie - no to publikując go w Wikipedii łamiesz tę umowę i możesz ponieść tego konsekwencje. W przypadku czasopism naukowych niemal rutynowo ich wydawcy wymuszają podpisanie takiej umowy i potem jeśli opublikujesz ten sam tekst w innym miejscu to jest to nazywane autoplagiatem i wydawca może od Ciebie żądać zapłacenia kary umownej za złamanie warunków umowy, nie mówiąc o tym że jesteś "spalony" w środowisku i nikt już nigdy nie opublikuje Twoich prac.