Czołem wiara! =}
Ostatnio bardzo niewiele czasu poświęcam edycjom, ale w zamian zabrałem się za tłumaczenie bardzo interesującej książeczki Karla Vogela pt. "Produkcja oprogramowania Open Source. Jak prowadzić udany projekt wolnego oprogramowania", popularnie określanej jako "Producing OSS" ( http://producingoss.com/ ).
Wprawdzie - jak sam tytuł wskazuje - poradnik dotyczy głównie węższego zagadnienia projektów wolnego oprogramowania, a nie ogólnie wolnej kultury, ale po książce jest rozsiane kilka istotnych zagadnień, które dotyczą także Wikipedii oraz wszelkiej dynamiki współpracy w projektach internetowych. Dlatego na pierwszy ogień tłumaczenia wziąłem rozdział 8. pt. "Zarządzanie ochotnikami", który jest najbardziej uniwersalny i może być przydatny dla świadomych Wikipedystów.
Dotarłem mniej więcej do połowy tego rozdziału i sądzę, że najważniejsze zagadnienia już są spolszczone. Dlatego zapraszam do lektury tej części i zgłaszania mi uwag np. co do sformułowań, zwłaszcza językowych sztuczności, niezbyt płynnie przetłumaczonych zdań i językowych "kalek" z angielskiego, z których część zapewne zdołała się przedostać do tekstu. Zależy mi zwłaszcza na gotowych propozycjach, bo trudno mi się poprawia własne schematy myślowe.
Tak się miło składa, że ten fragment mieści się akurat na jednej stronie (tytuły innych sekcji i rozdziałów będą automatycznie podmieniane w miarę postępów w ich tłumaczeniu, nie należy się nimi przejmować):
http://producingoss.com/pl/managing-volunteers.html
Jeśli ktoś chciałby bezpośrednio włączyć się do tłumaczenia, redagowania lub korekty tekstu, to instrukcje znajdują się pod adresem http://producingoss.com/translations.html . Obecny stan całego polskiego tłumaczenia można podglądać pod adresem:
Jak widać została jeszcze masa tekstu, a moim zdaniem warto, bo jest to klasyka gatunku. =} (moja recenzja, jak dotąd OIMW jedyna po polsku: http://hedera.linuxnews.pl/_news/2007/03/22/_long/4372.html)
Przy okazji -- jeśli ktoś z Wikipedystów mógł się zająć rozszerzeniem hasła:
http://pl.wikipedia.org/wiki/regresja_(informatyka)
to byłoby bardzo fajnie. Oryginał odwołuje się do wersji angielskiej, która nie jest taka znów długa, więc poszerzenie nie powinno być zbyt trudne.