Dnia 23-05-2005, pon o godzinie 00:33 +0200, mzopw napisał(a):
Kategorie dla Jana Zamojskiego za rok: polscy magnaci, kanclerze, hetman polni, hetmani wielcy, sekretarze królewscy, osoby urodzone w 1542, ludzie umiejący jeździć konno, osoby zmarłe w 1605, absolwenci uniwersytetu w Padwie, studenci Sorbony, senatorowie, mecenasi sztuki, posłowie na sejm, pisarze polityczni, działacze gospodarczy, starostowie Krakowa, przyjaciele Hieronima Ossolińskiego, uczestnicy wojen z Rosją, postaci historyczne mające problemy z uzębieniem, zalożyciele miast, Zamoyscy w XVI wieku, Zamoyscy w XVII wieku, ordynaci, ludzie posiadający jednego syna ... .
Moim zdaniem tak to właśnie powinno wyglądać. Budujemy przecież bazę wiedzy całej ludzkości. Zapewnijmy zatem także efektywne metody dotarcia do poszukiwanej wiedzy.
Zastanowiłbym się jedynie nad formą prezentacji kategorii w interfejsie użytkownika. Nie powinna ona przytłaczać zasadniczej treści. Jeśli lista kategorii jest zbyt długa, IMHO powinna być prezentowana w postaci skróconej, a w pełnej wersji dostępna na żądanie (kliknięcie, chrząknięcie, czy inny, nieznany jeszcze w dzisiejszych czasach, sposób wydawania poleceń systemowi informatycznemu).
Jestem w stanie wyobrazić sobie osobę potrzebującą informacji o umiejących jeździć konno przyjaciołach H. Ossolińskiego mających problemy z uzębieniem, w dodatku posiadających potomstwo. A nawet gdybym nie był w stanie - nie znzczy to, że taka osoba nie istnieje i nie będzie istnieć w przyszłości.
Podsumowując: postuluję jak najszersze stosowanie kategorii, bo jeśli do zgromadzonej przez nas informacji nie da się dotrzeć w prosty sposób, to jej gromadzenie zaczyna tracić sens - nie ma wartości użytkowej.
Pozdrawiam, Jerry