Pierwszy tydzień dyskusji w ramach cyklu 1 dyskusji o strategii ruchu Wikimedia już minął. Dziękuję wszystkim, którzy zabrall w nim głos. Jest zarchiwizowany tutaj: Dyskusja Wikipedii:Strategia Wikimedia 2017 1 tydzien https://pl.wikipedia.org/wiki/Dyskusja_Wikipedii:Strategia_Wikimedia_2017_1_tydzien
Jakie wątki pojawiły się w pierwszym tygodniu:
- *Kwestia wielojęzyczności projektów Wikimedia* - zarówno w aspekcie łatwości tłumaczeń artykułów z jednej Wikipedii do drugiej - czego w tej chwili zupełnie nie wspomaga oprogramowanie jak i kwestia braku tłumaczeń najważniejszych dokumentów Wikimedia Foundation. W tej pierwszej sprawie pojawił się pomysł aby stworzyć jednolitą platformę do tłumaczeń artykułów z Wikipedii w językach, w których Wikipedie prawdopodobnie nie będą nigdy zbyt aktywne. - *Wikimedia Foundation i generalnie ruch Wikimedia a polityka* - dyskutowano, czy WMF za bardzo nie zaczęła się angażować w politykę, ale też niektóre sprawy kluczowe, takie jak np. wolność słowa jest być może tematem, w którym ruch Wikimedia powinien jednak mieć swój głos. W tym kontekście też pojawił się też wątek braku dobrej reprezentatywności w Radzie Powierniczej Wikimedia Foundation społeczności aktywnych edytorów projektów Wikimedia. - *Aktualność i zasięg artykułów w Wikipedii* - wątek ten dotyczył kwestii tego, że unikalną cechą Wikipedii jest z jednej strony jej szeroki zakres tematyczną i aktulaność. Jednak ze względu na tempo spadku pojawiania się nowych Wikipedystów powstaje problem utrzymania aktualności przy rosnącej liczbie artykułów na często niszowe tematy. Pad tu pomysł różnych form *płatnego aktualizowania podstawowych faktów* - bądź to w formie zatrudnienia osób, które się tym zajmą, bądź wykupu dostęp do specjalizowanych baz danych i mechanizm automatycznego aktualizowania danych na ich podstawie.
W drugim tygodniu dyskusji, powinniśmy się skupić na kluczowych pytaniach:
- Jaka siła napędowa może pchać nas do wspólnej pracy na następne 15 lat? Inaczej: co nas do niej motywuje i co może motywować?
- Jakich zmian na świecie i w społeczeństwie chcemy naszymi działaniami dokonać przez kolejne 15 lat? to pytanie wiąże się z poprzednim - inaczej można się spytać po co to wszystko robimy? Co z naszej pracy ma wyniknąć dla innych i jak to osiągnąć?
- Co jest najważniejszą rzeczą jaką możemy wspólnie wykonać w czasie 15 lat? - Jeśli odpowiemy sobie na te dwa powyższe pytania - być może odpowiedź na to trzecie przyjdzie sama?
Proponuję dalej dyskutować tutaj:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Dyskusja_Wikipedii:Strategia_Wikimedia_2017
bo pierwsze, będzie widoczne bardziej publicznie i po drugie być może nie wszystkich tutaj interesują takie dyskusje.