Troszeczkę dryfujemy na off-top, ale skoro już o tym mówimy: moim zdaniem sprawa jest bardziej złożona.
Rzeczywiście emocje między Feminoteką a częścią wikipedystów sięgnęły zenitu po umieszczeniu na Facebooku tej grafiki, ale problem jest dużo głębszy, tylko niestety (mam takie wrażenie po wielu dyskusja na FB, wiki, IRC itd.) z jednej strony Feminoteka stawia go w sposób niezwykle konfrontacyjny, a z naszej strony część wikipedystów nie widzi go, lekceważy lub wypiera ze świadomości.
Nie chciałbym szczegółowo referować całego sporu, bo jego zapis jest w wielu miejscach, osobiście polecam zwłaszcza stronę dyskusję hasła Maria Skłodowska-Curie, gdzie pewne rzeczy widać jak w soczewce. Mówiąc w największym skrócie: zdaniem Feminoteki spora część edytorów polskiej Wikipedii świadomie wzbrania się pod używaniem żeńskich form rzeczowników, nawet tych obecnych w słownikach. Stosują przy tym różne argumenty, takie jak potoczność tych form lub jakieś inne własne obiekcje (np. mnie pewien prawnik-wikipedysta przekonywał całkiem serio, że użycie słowa "prawniczka" jest deprecjonujące dla opisywanej osoby).
To tak na szybko dla osób, które nie wiedziały o co chodzi. Od razu mówię, że nie chciałbym tej dyskusji znowu rozkręcać na kolejnym forum, tzn. na tej liście. Jeśli ktoś ma ochotę zabrać głos na ten temat, zapraszam może raczej do odpowiednich dyskusji na Wiki, jest ich już kilka :)
Powerek38
W dniu 2012-02-18 13:16, Tomasz Ganicz pisze:
W dniu 18 lutego 2012 13:10 użytkownik Wikipedysta Mikołka wiki.mikolka@gmail.com napisał:
On 18/02/2012 11:25, Michał Buczyński wrote:
Ostatnio jest między Feminoteką a Wikipedią jakieś napięcie (łącznie z imvho głupim usuwaniem grafiki Feminoteki z Facebooka), mam nadzieję, że nie boimy odbierać od siebie wzajemnie telefonów.
A Wikipedią? Przypuszczam, że duża część (jeżeli nie większość) wikipedystów nie ma pojęcia czym Feminoteka się zajmuje, a cóż dopiero o jakichś napięciach. Jeżeli jakieś istnieją, to może osobiste?
A co to za historia z grafikami na fejsbuku?
Była tam taka grafika z tekstem, że jedyna akceptowana nazwa żeńska zawodu w Wikipedii to "prostytutka" w tej grafice było użyte logo Wikipedii - ktoś zgłosił nadużycie, grafika została usunięta i potem Feminoteka odtworzyła tę grafikę z napisem "cenzura" w miejsce logo.