Dziękuję za te wyjaśnienia. To ja byłem głównym "marudą" w sprawie tej ankiety, dlatego cieszę się, że zechciał Pan napisać wyjaśnienia dla wikipedystów. IMHO powinno się od tego zacząć - to znaczy przygotować uruchomienie tej ankiety odpowiednią akcją informacyjną. Przy tego typu badaniach ankietowych wykonywanych wcześniej - tyle, że skali globalnej - akcja jej uruchomienia była starannie przygotowywana - również od strony rozwiana ew. wątpliwości czy pytań społeczności, które temu badaniu miały zostać poddane.
W dniu 12 czerwca 2011 15:53 użytkownik Adam Wierzbicki adamw@pjwstk.edu.pl napisał:
Witam wszystkich Wikipedystów,
nazywam się Adam Wierzbicki i kieruję zespołem w Polsko-Japońskiej Wyższej Szkole Technik Komputerowych (PJWSTK), realizującym badanie "Wikiteams". Chciałem na łamach listy odpowiedzieć na zastrzeżenia oraz wątpliwości zgłoszone przez Was.
Po pierwsze, chciałbym zapewnić, że wszystkie wyniki badania będą udostępnione na zasadach otwartej licencji. Publikacje zawierające opracowania wyników będą publikowane w czasopismach naukowych lub konferencjach, które zazwyczaj nie mają otwartej licencji (w ciągu mojej dotychczasowej kariery naukowej, ani razu nie zdarzyło mi się, że konferencja lub czasopismo nie żądało przekazania praw autorskich. Choć rzeczywiście część czasopism zaczyna działać na zasadzie otwartej, to jest to wciąż nieznaczna mniejszość). Jednak obszerne opracowanie wyników zostanie także opublikowane na zasadach otwartej licencji w formie brudnopisu ("draft paper") lub raportu technicznego. Całe oprogramowanie użyte w badaniu oraz zgromadzone zbiory danych będą udostępniane na otwartej licencji.
To jest IMHO OK. Z tymże może jednak znajdzie się otwarte czasopismo pasujące do tematyki publikacji?
Pierwszy z brzegu wybór:
http://www.benthamscience.com/open/tosocij/
A cała lista otwartych czasopism z dziedziny socjologii jest tutaj:
http://www.doaj.org/doaj?func=findJournals&query=Sociology
Z tego co patrzyłem, to wszystkie Państwa dotychczasowe publikacje są w materiałach lub specjalnych wydaniach czasopism po-konferencyjnych. Nie wiem jak w socjologii - ale w mojej branży (chemia) takie materiały po-konferencyjne mają zwykle niską wartość w sensie ich wartości publikacyjnej - także jeśli na jakiejś konferencji dają opcję "łatwego druku publikacji" to ja często odmawiam, bo wolę swoje wyniki opublikować - może po dłuższym czasie - ale w czasopiśmie z prawdziwego zdarzenia mającego odpowiedni impact factor i nie "spalać ich" wydając w materiałach po-konferencyjnych.
Po drugie, zapewniam że po przetworzeniu wyników ankiet, nicki zostaną zastąpione przez pseudolosowe identyfikatory, i tylko w tej formie będziemy publikować wyjściowe dane. Dane te będą to sieci społeczne, a nie bezpośrednie wyniki kwestionariuszy (chyba że poprosi o te wyniki zainteresowany naukowiec. Po weryfikacji otrzyma je, ale także w formie zanonimizowanej, to znaczy bez nicków).
To też jest OK.
Wyniki badania będą miały wiele praktycznych zastosowań, także dla Wikipedii. Jeśli uda się pozytywnie zweryfikować behawioralne sieci społeczne, umożliwi to ich zastosowanie do rekomendacji redaktorów, recenzentów, specjalistów z różnych dziedzin, mediatorów w konfliktach, a nawet kandydatów na administratorów.
Nie bardzo sobie wyobrażam w jaki sposób wyniki badań mogą wpłynąć na zmiany obyczajów przy wyborze administratorów Wikipedii i innych osób "funkcyjnych" - bo to się odbywa wg. określonych regulaminów i od dawna przyjętych zwyczajów (inna sprawa czy aby na pewno dobrych) - ale może ciekawa być ew. sugestia jak zmienić te obyczaje i regulaminy aby było lepiej.
Wikipedyści są ludźmi szczególnie dobrze rozumiejącymi współpracę dla wspólnego dobra. Dlatego mam nadzieję, że większość z Was jednak weźmie udział w badaniu i namówi do tego swoich znajomych. Ze swojej strony postaramy dostosować się do wymogów społeczności i do zasad jej działania. Na razie mogę jeszcze spróbować rozwiać wątpliwości przez informację, że nawiązaliśmy właśnie współpracę naukową z amerykańską fundacją Wikimedia. Na dowód załączam list intencyjny w tej sprawie, który dotyczy naszych badań nad rekomendacją zespołów autorów Wikipedii.
List został obcięty, bo ta lista nie pozwala na przesyłanie binarów - ale myślę, że jego treść nie jest aż tak istotna. W każdym razie - jeśli Fundacja da zielone światło to np: jest możliwość dania linku do ankiety z tzw. "site-notice" - czyli mechanizmu wyświetlającego link u góry każdej strony Wikipedii zalogowanym edytorom Wikipedii, co pewnie zdecydowanie zwiększy liczbę osób, które ankietę wypełnią - z tymże to wymaga też aprobaty społeczności polskiej Wikipedii. Ogólnie układ jest taki, że "gospodarzem" Wikipedii jest jej społeczność - ale że Wikipedia działa na serwerach Wikimedia Foundation - to niektóre sposoby wykorzystania Wikipedii - w tym wykorzystywania oficjalnych kanałów komumikacji do zewnętrznych badań wiążących się z masowym rekrutowanie edytorów Wikipedii do pewnych działań - wymagają zgody Fundacji.
Pozdr.