01-10-07, Marcin Sochacki wanted@gnu.univ.gda.pl napisał(a):
On Mon, Oct 01, 2007 at 01:29:28PM +0200, Tomasz Ganicz wrote:
Kiedy oni właśnie nie chcą, żeby mirorować ich bazę. Nie jest to blokowanie dostępu do bazy dla obywateli, tylko blokowanie bazy danych osobom, które chcą na tych mirrorach robić kasę kosztem instytucji, za którą płaci podatnik. My też zresztą blokujemy live-mirrorowanie. Live-mirrorowanie to pośrednia kradzież łącza. Oni trochę głupio rozwiązali to blokowanie live-mirrorów, co przyznał sam gość, z którym rozmawiałem telefonicznie i zamierzają to w przyszłości rozwiązać w bardziej cywilizowany sposób. IMHO jednak każdy ma prawo bronić się przed live-mirrorowaniem.
W pierwszym liście, który do nich napisałem nie odnosili się do live-mirrora (czyli parsowania strony online, co faktycznie obciąża zasoby wystawcy), a raczej zwykłych mirrorów. "Przez sztywne łącza próbowano ściągnąć całą naszą bazę na własne serwery."
Jeśli ktoś robi komercyjny mirror bazy danych (nie live) i potrafi na nim zarobić to niech mu będzie na zdrowie. Przynajmniej część podatków się zwróci.
No chyba, że założy ten mirror za granicą i sama też będzie na stałe przebywała na za granicą :-)
Przykładowe rozwiązanie to rate limiting. Można to załatwić prostymi sposobami, np. http://www.web-development-blog.com/archives/limit-the-number-of-downloads-p...
Sugerowałem im to samo z grubsza. Sama ta osoba, z którą rozmawiałem miała świadomość, tego że blokując możliwość linkowania drastycznie zmniejszają własną oglądalność - ale nie wiem czy ten gość ma jakikolwiek wpływ na politykę Ośrodka Przetwarzania Informacji MENiSW, która to instytucja ma prawa autorskie do baz danych udostępnianych w ramach serwisu Nauka Polska.
W polskim prawie autorskim jest art. 3. który stwierdza, że:
"Zbiory, antologie, wybory, bazy danych są przedmiotem prawa autorskiego, nawet jeżeli zawierają nie chronione materiały, o ile przyjęty w nich dobór, układ lub zestawienie ma twórczy charakter, bez uszczerbku dla praw do wykorzystanych utworów."