Witam wszystkich.
Jestem osobą która dołączyła do Waszego grona nie tak dawno, miałem chwilę czasu więc dorzuciłem parę cegiełek do wikipedii, między innymi stuby które stały się przyczynkiem do dyskusji.
Oczywiście uważam że nie powinny zostać usunięte, ale jako osoba zainteresowana (NPOV) nie biorę udziału w głosowaniu.
Chciałbym jednak zwrócić uwagę na pewien fakt. W polskiej wikipedii nie zostały spisane reguły na podstawie których dany artykuł podlega ekspresowemu kasowaniu. Dlatego też nie należy robić nikomu wyrzutu że w tym trybie skasował jakiś artykuł . Aby nie było problemu to proponowałbym szybko przywrócić te artykuły i jeśli są jakieś przesłanki ku temu to umieścić na stronie do kasowania, ewentualnie do dopracowania (zresztą znaczek stub to oznacza) .
Proponuję ustalić kryteria określające kiedy można użyć {{ek}} W angielskiej edycji zostały one spisane: http://en.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:Candidates_for_speedy_deletion Moim zdaniem warto się na nich wzorować, dostosowując je do naszej specyfiki.
Powrócę jeszcze do stubów. Wg stanu na 2005-01-07 jest 158786 nieopisanych różnych haseł. Są to hasła do których nie ma nawet stubów. Stuby odpowiednio skategoryzowane mogą pomóc w ogarnięciu tej masy brakującej informacji. Oczywiście wszyscy chcieliby je wyelminować, jednak uważam że warto z nich korzystać, choćby jako etap życia artykułu.
Artykuł aby stać się pełnym profesjonalnym artykułem musi przejść pewien cykl życia:
1. Link - jest tylko linkiem pojęciem użytym gdzieś w innym artykule , ewentualnie na stronie propozycji do opracowania. 2. Stub - link zostaje opisany, wiadomo już czego dotyczy. C 2a. Stub - kategorie, interwiki - dodana jest kategoria pojęcia, linki do serwisów obcojęzycznych - stub się rozwija, nie jest jednak jeszcze pełnym artykułem. Często takie stuby zawierają więcej informacji niż encyklopedia PWN. 3. Pełna informacja - jednak jeśli artykuł przygotowała jedna osoba to powinien być zweryfikowany przez inną ( NPOV) 4. Artykuł zweryfikowany przez specjalistę w danej dziedznie. Niestety ten ostatni etap nie jest dopracowany w wikipedii. Moim zdaniem aby zapewnić rzetelność informacji, przy artykułach powinna się pojawiać informacja o weryfikacji przez specjalistę.
Pozdrawiam, Andrzej Margos