Hej wszystkim!
Chciałam dać znać zainteresowanym wśród Was, że w Commons pomału przybywa reprodukcji dzieł sztuki XX wieku - przede wszystkim z kolekcji Muzeum Sztuki w Łodzi (jesteśmy na dobrej drodze do stałej współpracy z tym Muzeum - powinna być ostatecznie potwierdzona w maju; tymczasem Muzeum entuzjastycznie zareagowało na pomysł włączenia wikipedystów w swoje działania).
Na dobry początek udostępniono 50 reprodukcji, około połowa z domeny publicznej, połowa na licencjach BY-SA (Muzeum powinno przysłać pozwolenie OTRS w ciagu tygodnia). Nie jest to zawrotna ilość, docelowo - w pierwszym rzucie - ma być 100; natomiast rzecz jest godna uwagi ze względu na charakter tych materiałów: udostępnione już reprodukcje to dzieła twórców pierwszej ligi sztuki polskiej i światowej. W przypadku domeny publicznej - klasyka sztuki nowoczesnej (Theo van Doesburg, Karol Hiller, Sophie Taueber-Arp, Aleksiej Jawlensky) a w przypadku pozostałych - dla mnie absolutne hity: reprodukcje prac Bałki, Krasińskiego, Abakanowicz, Kulik i innych - których w ogóle dotąd w Commons brakowało.
Prace tutaj: Category:Media contributed by the Museum of Art in Łódź (sama nazwa kategorii może jeszcze będzie zmieniona - kwestie angielskiego nazewnictwa wybranego przez Muzeum - w razie systemowych zmian będę informować)
(Do tego postaram się w długi weekend aktualizować kategorię Category:Collection of the Zachęta National Gallery of Art - tam też po aktualizacji znajdziecie ciekawe ilustracje, bardziej do tematu sztuki najnowszej).
Zainteresowanych sztuką zachęcam gorąco do ilustrowania artykułów tymi materiałami (na wszelki wypadek - w przypadku MS na początek może tymi z domeny publicznej) i przy okazji zerknięcia okiem wikipedysty na same artykuły. Dodam sekcję o Muzeum Sztuki w Wikiprojekcie GLAM i będę tam informować o kolejnych materiałach.
MS ma zwyczajnie najlepszą kolekcję sztuki XX wieku w Polsce, a zespół Muzeum wybiera z dostępnych materiałów najciekawsze, co już po tych 50 widać. Ja sama zgłosiłam się na ochotnika i będę zaraz pisać o Sali Neoplastycznej i artystach. Jeśli ktoś z Was chciałby dołączyć do bardziej systematycznych działań (odwiedzić wspólnie Muzeum/bibliotekę MS? Umówić się na oprowadzanie kuratorskie po wybranych obiektach? Pomóc w opracowaniu planu rozwijania konkretnych artykułów?) dajcie koniecznie znać.
Gorąco zapraszam!!
Marta