W dniu 8 października 2010 16:42 użytkownik Olaf Matyja olafmat@gmail.com napisał:
2010/10/8 Tomasz Ganicz polimerek@gmail.com:
Zasadniczo to oni planują gromadzić materiały źródłowe i "original research", które i tak nie mają prawa bytu w Wikipedii. U nas, jak jakiś lokalny entuzjasta wpisze np: ciurkiem tekst o historii swojej miejscowości, to aktualnie jest to ekowane "z buta" jako potencjalne NPA i OR w jednym, a w najlepszym razie oszablonowywane :-) Można sobie wyobrazić taką współpracę, że źródłowe rzeczy wpadną do nich i potem będzie to mogło być traktowane jako źródło do artów w Wikipedii. Jest też szansa, że ten ich projekt dostarczy sporo materiałów źródłowych (głównie zdjęć), które są w domenie publicznej.
Ech ten wikipediocentryzm. A Wikiźródła to pies? Jak już prezes Stowarzyszenia Wikimedia nie pamięta, że coś takiego istnieje, to faktycznie jest kiepsko z "projektami siostrzanymi".
Olafie - prosiłbym abyś mi ani osobom, które zgłosiły się same do ew. współpracy z projektami Wikimedia nie insynuował niczego, bo to nie jest w dobrym tonie i nie wystawia też zbyt dobrego świadectwa środowisku Wikipedystów. O Wikiźródłach jak najbardziej pamiętam i zaproponowałem nawet tej Fundacji współpracę z tym projektem. Co z tego wyniknie trudno powiedzieć na obecnym etapie. Marcin Wilkowski przysłał mi maila z ogólnym zapytaniem jak moglibyśmy podjąć ew. współpracę i mu rzuciłem parę pomysłów współpracy dotyczących Wikipedii, Wikiźródeł i Wikimedia Commons. Wyszperałem mu też trochę podobne formy współpracy z lokalnymi bibliotekami, które prowadziły z różnym powodzeniem Wikimedia Israel i Wikimedia Netherlands. Może się coś z tego wykluje a może nie - ciężko na tym etapie to powiedzieć, ale jak ktoś do nas wyciąga rękę to nie widzę powodu, żeby na "dzień dobry" mu ją gryźć.
Udział lokalnych wikipedystów i edytorów innych projektów Wikimedia w spotkaniach organizowanych w ramach tego projektu Fundacji "Karta" uważam za celowe, choćby dlatego, że przecież wikipedyści na takich spotkaniach mogą trochę poreklamować projekty Wikimedia, nawiązać jakąś współpracę z lokalnymi entuzjastami gromadzenia i publikowania różnych lokalnych zasobów oraz lokalnymi bibliotekami, które w ramach tego projektu mają być zaopatrywane w publicznie dostępny sprzęt komputerowy, którego nikt nie zabroni wykorzystywać także dla dobra Wikipedii. Ta fundacja przeprowadzi swój projekt z nami albo bez nas. IMHO byłoby lepiej jakby z nami, bo wygląda na to, że obie strony mogą na ew. współpracy skorzystać.