(...)
- za największy mankament strony dla użytkowników całkowicie niewidomych
można uznać brak alternatywy dźwiękowej dla obrazka, z którego należy przepisać litery przy rejestracji konta. Uniemożliwia to osobom niewidomym uczestnictwo w tej części serwisu.
to oczywiście sprawa dla developerów, nie dla nas :(
- Pewną niedogodnością dla użytkowników całkowicie niewidomych jest to, że
pole edycyjne oraz przyciski służące do wyszukiwania haseł znajdują się na dole strony. Użytkownik musi przeczytać całą treść hasła (jako domyślne wyświetla się hasło Polska,) i dopiero po jego przeczytaniu dociera do pola wyszukiwania. Było by wygodniejsze, gdyby to pole znajdowało się nad wyświetlanym hasłem. 5. Podobne zastrzeżenie można mieć do tego, iż link do strony głównej znajduje się również na dole strony pod całą treścią wyświetlanego aktualnie hasła. Aby niewidomy użytkownik przy pomocy screenreadera mógł je łatwiej odnaleźć powinno być ono umieszczone na górze strony lub być oznaczone jako np nagłówek.
Właśnie dlatego ta zrobiono, aby screen-readery mogły od razu czytać treść artykułu
- Dla użytkowników słabowidzących dobrze było by wprowadzić przyciski
powiększające czcionkę na całej stronie i zmieniające jej kolor, kontrast, kolor tła. Strona była by wówczas dostępna dla osób, które nie posiadają programów powiększających.
Jak przy trzecim punkcie. (Chociaż kiepsko widzę próby przekonania devów do tego)
- Niektórzy studenci słabowidzący zasugerowali również zmianę domyślnego
koloru czcionki na ciemniejszy tak, aby odróżniał się on bardziej od tła.
Hm? Jest jakiś ciemniejszy od czarnego?
Chyba chodzi o kolor linków, a może o ciemne tło stron meta itp. Dopytam. Dr Mikułowski jak napisałem, jest niewidomy, więc mógł po prostu nie sprawdzić jaki jest kolor czcionki. Dzięki za spostrzeżenie Holek.
przykuta