07-01-21, ewka Mewka ptite@o2.pl napisał(a):
witam
mam kilka pytań, na które odpowiedź być może pozwoli mi lepiej edytować artykuły na wikipedii
podjęłam niegdyś próbę edytowania cytatów, i po paru dniach okazało się , że moich cytatów nie ma
chciałabym się zapytać, jaka procedura mogłaby mi umożliwić zachowanie pewnej trwałości podejmowanej na wikipedia pracy, gdyż obawiam się, że po kilku kolejnych zniknięciach cytatów mogę przestać mieć siły je edytować...
Cytaty w Wikipedii - o ile nie stanową integralną część artykułu i są konieczne do zrozumienia jego treści - są przenoszone do naszego siostarzanego projektu o nazwie Wikicytaty:
i być może to się właśnie wydarzyło w tym przypadku.
pytanie inne dotyczy tego, czy istnieje jakaś lista wyrazów, których nie można używać w polu "opis wprowadzonych zmian". Chętnie się z nią zapoznam, gdyż choć posługuję się na ogół cywilizowanym językiem, uznano, że słowo "burdel" (nie wiem, jak lepiej opisać to, co działo się w artykule na temat Jurgena Habermasa) jest wulgaryzmem.
Lista nie istnieje - ale istnieje zdrowy rozsądek. Generalnie - nie należy obrażać osób wcześniej edytujących dany artykuł - nawet jeśli nisko oceniamy ich wkład. Agresywne wpisy w ostatnich zmianach nie są mile widziane. Należy tam opisać skrótowo co się zrobiło i na tym poprzestać.
I sprawa trzecia - zajmuję się filozofią niejako zawodowo. Nie jestem nieomylna, ale jak już coś wpisuję w wikipedię, to sprawdzam etc, bo sama wielokrotnie korzystałam z wikipedii, i chcę po prostu ludziom ułatwić życie kolejnym. Ale mam pytanie - jaka jest gwarancja, że ktoś nie wyrzuci mojej pracy deo śmietnika (zakładam, że zbyt wielu filozofów nie redaguje wikipedii, choć mogę się mylić)?
Nie ma takiej gwarancji. Idea Wikipedii jest taka, że każdy może edytować każdy artykuł. Gdy się uważa, że czyjeś zmiany są błędnie - należy o tym - kulturalnie i bez osobistych ataków oraz wulgaryzmów - napisać - albo na stronie dyskusyjnej artykułu albo na stronie dyskusyjnej osoby, która wprowadziła naszym zdaniem błędne informacje.
Więcej o tym na:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:Wikietykieta
i
http://pl.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:Wikilove