W dniu 7 września 2008 12:00 użytkownik Tomasz Ganicz polimerek@gmail.com napisał:
[CIACH]
Taki bot, który by wyszukiwał obszerne artykuły z dużą liczbą przypisów, sekcji, linków zew i grafik - byłyby przydatny w ew. sporządzaniu list artykułów, które być może - po przeanalizowaniu ich zawartości merytorycznej przez ludzi - warto by było zgłaszać do DA i medalu. Można by też rozważyć jakieś minimalne normy ilościowe dla artykułów DA i medalowych, aczkolwiek tu się już trochę boję takiego rozwiązania, żeby się nie pojawiły przypadki, że wg zdroworozsądkowych kryteriów artykuł jest w pełni OK - ale do normy ilościowej brakuje mu np: jednego źródła albo 5 słów. Na pewno taki bot by mógł też zgromadzić dużo przydatnych informacji statystycznych - np: ile jest artykułów mających więcej niż 5 przypisów, czy więcej niż 500 słów - ale pomysł aby ocena była zupełnie automatyczna szybko doprowadziłby do ciężkich absurdów, które by ośmieszyły Wikipedię. Np: status medalowy mógłby w ten sposób uzyskać sprytnie napisany hoax i to by był dopiero wstyd dla Wikipedii... Zdaje się, że wg. tej tabelki artykuł o Batucie miałby automatycznie status nr. 3 - czyli coś w rodzaju DA... No i wreszcie taki system zachęcałby bardzo do chodzenia na ilość a nie jakość - np: po co coś opisać krótko a treściwie i umieścić tam naprawdę przydatne źródła i linki wewnętrzne w sensowny sposób, skoro to może spowodować, że art. się okaże być tylko na "2" - podczas gdy po dodaniu trochę niepotrzebnych linków wew., napisaniu go bardziej rozwlekłym stylem, podzieleniu na wiele jednoakapitowych sekcji może być już "3" a może nawet "4"...
-- Tomek "Polimerek" Ganicz
Automatyczne wstawianie do artykułu szablonów DA i medalu całkowicie od samego początku wykluczyłem, oceny bota mogą być tylko pomocą. Na tej podstawie można by niezwykle łatwo budować wszelkie statystyki zbiorcze, np. zależność przyrostu liczby artykułów ocenionych przez bota na 3, od czasu. Można wykorzystać np to narzędzie:
http://stats.grok.se/pl/200809/Strona%20g%C5%82%C3%B3wna
do wyświetlania liczby odwiedzin, rozmiar artykułu, ilość szablonów (np. do obliczenia stopnia oszablonowania artykułów w naszej Wikipedii i całą masę innych rzeczy.
Karol007