OT: Swego czasu Canonical Ltd. wysyłało płyty z Ubuntu całkowicie za darmo w dowolnych rozsądnych ilościach (nawet po 30). Ja zamówiłem trzy razy i dostałem za darmo trzy paczki po trzy płyty, na różne architektury.
Jak widać, można.
Ten wyjątek właśnie potwierdza regułę - dlaczego inni tak nie robią? Dlaczego za płytki trzeba zapłacić? Przecież wszystko jest na GFDL więc powinny być za darmo? Powinniśmy więc iść do kiosku, wykroić dziurę w szybie i wziąć sobie płytki, bo przecież kto to słyszał żeby płacić za coś co jest na wolnej licencji? To, że było za darmo to była TYLKO decyzja tej osoby/firmy która to udostępniła.
wikipedia jest za darmo :]
Otóż Wikipedia nie jest za darmo. Samo utrzymanie Wikipedii kosztuje MILIONY DOLARÓW rocznie - serwery, opieka techniczna i prawna, itd. I zapewniam, że gdyby tylko źródełko tych dolarów wyschło to albo Wikipedia po prostu znika z internetu kolejnego dnia, albo też przestawia się na płatne reklamy żeby mieć za co te serwery opłacić. (Pomijam tutaj mirrory i forki, bo one z definicji muszą występować pod inną nazwą/instytucją niż Wikipedia.) Jak ktoś kiedyś nie zapłacić za domenę na czas to dobrze wie, że następnego dnia ona po prostu znika z internetu. I tyle.
Jeśli ktoś ma co do tego jakieś wątpliwości, to radzę sobie samemu zadać pytanie - czy ja bym tak zrobił? Czy zainwestowałbym tysiące złotych w sprzęt, tygodnie pracy na wykonanie grafik, kolejne tygodnie na kategoryzację i marketing W PRZYPADKU KIEDY NIE MAM INNYCH DOCHODÓW? Ja bym tak nie zrobił, a każdy kto by się czegoś takiego podjął zbankrutuje z definicji (brak przychodów).
Pozdrawiam
Zureks