Sebastian Skałacki skalee@gmail.com wrote:
W dniu 12-05-14 21:46, Wojciech Pędzich pisze:
Tym bardziej mam wątpliwości co do sensu tej listy, bo to oznacza rozmycie społeczności na dwa ośrodki: listę angielskojęzyczną i polskojęzyczną. Przy tym polskojęzyczna będzie stała na znacznie niższym poziomie, bo nie tylko będzie mniej chętnych i kompetentnych do pomocy, ale też mniej zadających pytania i w związku z tym w archiwach nie będzie gotowych odpowiedzi na popularne pytania. Skoro tak, to po co w ogóle się zapisywać? Lepiej od razu uderzać do społeczności międzynarodowej.
Oczywiście, że będzie poziom niższy i w ogóle. Nawet ogólnej mediawiki-l już nie czytam praktycznie, bo tam są bardzo podstawowe sprawy; prawdziwa dyskusja jest na technicznej liście wikimediów.
Ale właśnie może dlatego taka lista jest potrzebna - być może są ludzie, którym łatwiej/szybciej/leniwiej jest zadawać pytania po polsku. Ja ew. mógłbym się tam zapisać i pomagać w niektórych przypadkach - jak np. w podanym przez Wojtka przykładzie PostgreSQL'a, bo wreszcie w najnowszej wersji można zaktualizować spokojnie wiki na PostgreSQL (i to całkiem starą, bo testowałem z 1.7).
Ale jeżeli jakieś polskojęzyczne medium miałoby powstać, to lista ma tę wielką przewagę nad forum, że jak mail już do kogoś dotrze, to jest duża szansa, iż zostanie przez niego przynajmniej z grubsza przejrzany. Daje to jakąś nadzieję na to, że włączyliby się do dyskusji albo chociaż przyswajali odpowiedzi na niezadane przez nich pytania. W przypadku forum większość użytkowników wchodziłaby nieregularnie i nie stałaby się częścią społeczności.
Użyłem określenia "forum" w znaczeniu ogólnym - mając na myśli listę dyskusyjną. Jedynie moje pytanie było - czy w ogóle nie ma już gdzieś w polskim Internecie "polskiego forum użytkowników mediawiki". Ja i tak taką listę będę czytać przez gmane.org, więc jak forum albo niusy ^)
//Saper