Hej,
w pełni podpisuję się pod tym co napisał Saper. Obecność Polaków była tam na pewno zauważona.
Mocno budujące było zobaczyć jak wiele osób podniosło ręce, gdy zapytano się kto jest pierwszy raz na tego typu konferencji Wikimedia (około 1/3 uczestników). Jednocześnie to pokazało jak dużym wyzwaniem jest pomoc w organizowaniu się społeczności w krajach CEE i przekazywanie im dobrych wzorców.
Tak jak wspomniał Saper, "modne" tematy angielskojęzycznych list nie są mocno bliskie krajom CEE, za wyjątkiem kwestii rozwoju współpracy GLAM.
W tym roku jednym z tematów technicznych był tworzący się projekt Wikidata i dosyć naturalną rzeczą było, że nie zgromadził zbyt wielkiej publiki, ale możliwe że w przyszłym roku, gdy już zostanie uruchomiony, to będzie to kolejne wyzwanie - pomoc w rozwoju małych Wikipedii w oparciu o dane Wikidata, a także stworzenie jakieś strategii w pozyskiwaniu danych od administracji państwowych.
Warto też zwrócić uwagę na dobrą organizację konferencji przez Wikimedia Serbia - sami przyznali, że udało im się wejść na znacznie wyższy poziom organizacyjny. Jednocześnie trzeba by było zacząć myśleć gdzie odbędzie się przyszłoroczna konferencja CEE.
-- Daniel // Leinad
W dniu 16 października 2012 11:48 użytkownik Marcin Cieslak saper@saper.info napisał:
On Sun, 14 Oct 2012, masti wrote:
On 10/13/2012 12:32 PM, Tomasz Ganicz wrote:
Etherpad na którym na żywo spisujemy informacje o tym, co się dzieje na spotkaniu w Belgradzie:
http://etherpad.wikimedia.org/WMCEE-PL
Informacja o spotkaniu:
Fajnie :-) Potem pewnie wrzucicie to na jakieś wiki?
Oczywiście, ze wrzucimy relacje z całego spotkania.
Wypada zameldować, że wróciliśmy z zadaniem wykonanym.
Relacja w postaci surowej - do przeformatowania i wikizacji (linki!) - jest na wiki stowarzyszenia:
http://pl.wikimedia.org/wiki/Wikimedia_CEE_2012
Prywatnie i podczas sesji zamykającej otrzymaliśmy podziękowania dla polskiej społeczności od wikipedystów z innych krajów za prezentację różnych rozwiazań funkcjonujących w naszej społeczności (Wikiekspedycja, "Zgłoś błąd", ...).
Wsparcie Stowarzyszenia Wikimedia Polska umożliwiło dotarcie na konferencję wielu uczestnikom i ten fakt był bardzo widoczny; polska społeczność była traktowana w zasadzie jako nieoficjalny sponsor tej konferencji.
Z rzeczy ogólnych - wydaje się, że można było zaobserwować dużą odstęp kulturowy między społecznościami Europy Środkowo- Wschodniej a tzw. Zachodem. W szczególności widać było, że miniejsze zainteresowanie było kwestiami organizacji ruchu jako takiego, sprawami fundacyjnymi czy nawet grantów(!), w szczególności w ogóle prawie nie było echa różnych sporów toczonych przez społeczność wiki na listach mailingowych w języku angielskim.
Najbardziej istotne były aspekty funkcjonowania naszych społeczności tu i teraz. Dobitnie pokazała to ostatnia niedzielna sesja warsztatowa, gdzie dopiero wtedy wielu uczestników zabrało głos. Podczas zamknięcia padło co najmniej kilka głosów postulujących, żeby takich elementów programu było na przyszłość więcej.
Najbardziej cieszy to, że na konferencji w ogóle nie udzielił się nastrój problemów dużych projektów (spadek edytorów, zaciekłe swary organizacyjne itp.) i udział w spotkaniu podziałał bardzo motywująco na wszystkich (mi też się udzieliło).
Uważam, że mamy jako społeczność do odegrania wiodącą rolę w regionie; z naszych projektów czerpane jest wiele wzorców a Wikiekspedycja prezentowana przez CLI była absolutnym hitem numer jeden.
Dlatego trzeba będzie zaangażować się po stronie regionu w różnych formach organizacyjnych (powstające stowarzyszenie chapterów WCA[1], przyznawanie grantów przez Fundację i oddziały). Jest to niezbędne z wielu względów, choćby nawet tak trywialnych jak bariera językowa. Pojawiły się w kuluarach takie pomysły jak mentoring i pomaganie mniejszym społecznością przez większe.
W co chętnie zaangażuje się niżej podpisany,
//Saper