Mam propozycję, która w moim odczuciu może przyczynić się do poprawy jakości Wikipedii. Chodzi mi o to, aby podczas otwierania strony obserwowanych każdemu wyświetlało się pole z często powtarzającym się błędem językowym/interpunkcyjnym/typograficznym - np. w postaci minitabelki "Błędnie" (na czerwonym polu), "Poprawnie" (na zielonym). Lista błędów mogłaby być na bieżąco uzupełniana na wskazanej stronie przez osoby zajmujące się ich częstym poprawianiem, a wyświetlanie byłoby generowane losowo - dodatkowo można by umieścić funkcję "losuj błąd", gdyby ktoś się tym zaciekawił i chciał na bieżąco podszkolić. Sądzę, że strona z obserwowanymi przez danego wikipedystę artykułami jest dobrym miejscem - osoby obserwujące artykuły najczęściej je poprawiają, a autorzy nawet dobrych artykułów mają nierzadko problemy z poprawnością języka/interpunkcji/typografii. Uważam, że sensowne byłoby także wyświetlanie czegoś w tym rodzaju po otwarciu pola edycji, bezpośrednio nad nim (?). To z kolei pomagałoby twórcom artykułów w wyeliminowaniu notorycznie popełnianych błędów.
Kolejna sprawa, leżąca w interesie osób często poprawiających błędy i posługujących się w celu ich wykrycia wyszukiwarką: dawna wyszukiwarka pozwalała na wyszukiwanie nie tylko całych wyrazów, ale także wyrazów na podstawie wpisania ciągu pierwszych liter (ważne, gdy wyraz ma różne formy fleksyjne - np. chcąc wyszukać błędną formę "pojedyńczy", "pojedyńcza", "pojedyńczego" itd. wystarczało wpisać "pojedyńcz" i wyskakiwało w wynikach wszystko o takim początku, niezależnie od końcówki fleksyjnej). Obecnie nie ma takiej możliwości, a bardzo ułatwiłaby ona i przyspieszyła wyłapanie błędów. Wyszukiwarka nie widzi także łącznika, co jest istotne np. dla wyszukania błędów typu "południowy-zachód" - wyskakują i takie formy, i poprawne "południowy zachód", co wydłuża pracę. Czy można na podstawie tych przykładów wyciągnąć wnioski i ulepszyć działanie wyszukiwarki?
Liczę na odzew kompetentnych osób - powyższe sugestie, jeśli mogłyby zostać wprowadzone w życie, wpłynęłyby pozytywnie na proces tworzenia i ulepszania Wikipedii. Treść tej wiadomości zamieściłam także w Kawiarence. Dziękuję za uwagę,
Tilia