Ogólnie zgadzam się z tym co napisałeś - Wikipedia ma już kilka rodzaji komunikacji, a lista z pewnością nie powinna być traktowana jako jedyne z nich. Strony dyskusji Wikipedii są najlepsze do tego celu. Jednak...
On 5/11/05, Piotr Marcinkiewicz superborsuk@o2.pl wrote:
Oto moje postulaty dotyczące wszelkich głosowań: 1.Stworzenie Ordynacji Wyborczej Wikipedii – regulaminu ustalania regulaminów ;) 2.Powołanie Komisji Wyborczej w składzie kilku adminów dbających o głosowanie zgodnie z zasadami.
Z tym się nie zgadzam - niepotrzebne są żadne komisje, czy kolejne regulaminy.
- Glosowanie tylko na Wikiedii.
Tu się zgadzam - to jest akurat bez przerwy praktykowane, reszta źródeł komunikacji służy tylko dyskusji.
- Ogłaszanie glosowań na stronie głównej lub stronach dyskusji
Wikipedystów.
Strona główna jest wykorzystywana na innych Wikipediach do ogłaszania głosowań, jednak jak to ktoś już wspomniał, "to nie nasz styl". Jednak strony dyskusji - rozumiem. Wystarczy wysłanie wiadomości z informacją do tych, którzy według nas powinni być tym zainteresowani, tj. drogą pantoflową.
3.Przyjęcie zasady quorum - ustalenie minimalnego limitu głosów osób posiadających prawa wyborcze.
Ciągle dochodzi ktoś nowy, a starzy odchodzą... Nie, to akurat nie ma za bardzo sensu. Weźmy dla przykładu ostatnią sondę - uznałem, że 20 osób to będzie wystarczająca ilość osób, biorąc przykład z ostatnich głosowań, ale miałem nadzieję, że liczba takich użytkowników zostanie osiągnięta w przeciągu kilku najbliższych dni, a nie w dwa dni po rozpoczęciu.
- Jasne określenie grupy obywateli Wikipedii, którzy maja prawo głosu.
To już jest określone praktycznie. Głosy niezalogowanych, pacynek i osób bez żadnych edycji są ignorowane. Co prawda nie jest to nigdzie zaznaczone, jednak takie informacje są najczęściej respektowane przez organizatora głosowania i niepotrzebne jest określanie "kto ma głos, a kto nie".
Kiedy liczba Wikipedystów zaczęła być dwu - trzy cyfrowa nie możemy juz stosować tego schematu. Potrzebujemy wewnętrznej organizacji podobnej do samorządu lokalnego. Kto jest dziś w stanie osobiście znać wszystkich aktywnych Wikipedystów?
Teraz mamy chyba liczbę czterocyfrową ;). Chociaż aktywnych w dyskusjach jest kilkadziesiąt osób, racja.