NPOV jak czytam http://pl.wikipedia.org/wiki/NPOV dotyczy "bezstronnego prezentowania różnych poglądów bez wskazywania, który jest słuszny"
dotyczy BEZSTRONNEGO prezentowania PRAWDZIWYCH zdarzeń
NIe, nie - tam nic nie ma o prawdziwości. Dyskusje czy coś jest obiektywną prawdą czy nie w warunkach Wikipedii prowadzą zawsze na manowce. Jedna strona będzie mówiła, że to prawda, a druga że nie.
W Wikipedii nie mamy innych możliwości sprawdzenia czy coś miało czy nie miało miejsca oprócz zajrzenia do źródeł. Ściśle biorąc opis własnego dochodzenia w danej sprawie to jest już original reserach.
Jeśli źródło kłamie to nie naszą sprawą jest przeprowadzanie dochodzenia w tej sprawie. Można tylko poddać ocenie samo źródło i ew. zestawić je z innym źródłem. Np. jeśli wiadomo o danym źródle, że ono często podaje nieprawdę, to nie należy się na nie powoływać w żadnym przypadku. Przy podejrzanych fragmetnach tekstu zamiast zastanawiać się czy to co autor napisał jest prawdą należy zadać mu pytanie o źródło - jeśli nie ma odpowiedzi, lub podane źródło jest niewiarygodne, to można ten fragment tekstu usunąć. Ale nie dlatego, że on jest obiektywnie prawdziwy lub nie (bo tego prawie nigdy nie wiemy) - tylko dlatego, że nie posiada on wiarygodnego źródła.
W Wikipedii en trzy podstawowe zasady edycyjne to: *NPOV *Weryfikowalność - czyli obowiązek powoływania się na źródła *No original research - czyli zakaz umieszczania jakiejkolwiek twórczości własnej (oprócz zdjęć i grafik).
Te trzy zasady tworzą całkiem skuteczną zaporę przed pojawianiem się wszelkich "głupot" w artykułach - każdy z tych zasad osobno nie wystarcza do tego. Niestety u nas NPOV i No original research są już powszechnie akceptowane, natomiast kwestia weryfikowalności niemal całkowicie nie jest brana pod uwagę - co powoduje liczne, niepotrzebne spory.
Polecam lekturę:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:Weryfikowalno%C5%9B%C4%87
Nie chodzi mi przypadkiem o to aby tę zasadę poddawać natychmiast pod głosowanie. Tego rodzaju zasady i tak są skuteczne wtedy, gdy przygniatająca większość piszących weźmie je sobie do serca, a żadne głosowanie większościowe nie jest w stanie nikogo zmusić do zrozumienia i zaakceptowania tego rodzaju elementarnych zasad...
-- Tomek "Polimerek" Ganicz http://www.ceti.pl/kganicz/poli/kontakt.html