Przy okazji przypomnę też, bo może znany "purysta" językowy i "formalista" - wg własnego widzimisie, nie pamięta, że dbając o "jakość języka" revertował moje poprawki do "akceptowalnej" formy językowej, mimo, iż podawałem mu normę językową i umieszczałem artykuł pod poprawną normatywnie nazwą: http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Gu%C5%82ag&diff=1827278&ol... Oczywiście dla purysty językowe, to tylko dowód, na to, że trollowałem... a jego "akceptowalna" a nie istniejąca w słowniku wersja hasła była "lepsza" i ja jak zwykle nie miałem racji... przy okazji poczytałem ileś epitetów o swoje inteligencji... ale to ja nie miałem i nie mam racji :-))))
Wydaje mi się, że udowadnianie swoich racji nie jest zasadniczą sprawą przy tworzeniu encyklopedii. Tu jednak ewidentnie mam rację, dziwię się, że nie trafiają argumenty bądź co bądź aurtorytetów:
"/.../ zwróciłem się do poradni językowej PWN w sprawie pisowni słowa Gułag i uzyskałem odpowiedź następującej treści: Pełna nazwa w transkrypcji na polski to Gławnoje Uprawlenije Łagieriej, toteż skrótowiec oznaczający ogół obozów pracy przymusowej w ZSRR może mieć formy GUŁag lub Gułag, co potwierdza Nowy słownik ortograficzny PWN. Pierwszą z nich uważam za wzorcową, ale zapis GUŁAG, choć słownik go nie podaje, uznaję za możliwy do zaakceptowania. Pisownia od małej litery jest poprawna pod warunkiem, że oznacza pojedynczy obóz w Rosji stalinowskiej. - Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski"
Szkoda tylko, że w tym pytaniu - a w konsekwencji także w odpowiedzi - brak jednoznacznego stwierdzenia, iż w przypadku opisywania INSTYTUCJI, a nie ogółu obozów, zawsze stosujemy skrót GUŁAG bądź GUŁag, nigdy zaś Gułag bądź tym bardziej gułag... Hasło bowiem w swej zasadniczej części dotyczyło instytucji, dopiero w dalszej części rozwinięto "myśl" od instytucji do pojęcia łagrów jako takich. Chcąc to zresztą zaakcentować, rozbiłem to hasło na dwie części - GUŁAG jako instytucja nadzorująca obozy i gułag - jako obóz wchodzący w skład systemu gułagów w Rosji - uznano to jednak za zbyteczne.
Andrzej z Helu