On Thu, Feb 26, 2004 at 07:36:51PM +0100, Krzysztof P. Jasiutowicz wrote:
On 26-02-2004, Olaf Matyja wrote thusly :
Co robimy z tymi prawami autorskimi do okładek płyt, które są w całkiem sporych ilościach na wiki (część wzięta z en-wiki). Zdaje się, że praw autorskich i pozwolenia nie mamy. Można:
- Siedzieć cicho i czekać aż ktoś się doczepi
- Usunąć wszystkie
- Wysłać zapytanie do właścicieli praw autorskich i usunąć, jeśli się nie
zgodzą, albo każą płacić.
Należy zachować spokój. Rozsądne będzie oznaczenie każdego tego typu obrazka/zdj. jako "fair use".
Zdrowy rozsądek mówi, że jest to cytat który ilustruje jakąś treść, a tej treści nie stanowi. Są to miniaturki, niezbyt dobrej jakości, więc nie może być mowy o dalszym wykorzystywaniu.
Wikipedia jest USA, więc tam fair use obowiązuje.
Open source owszem, ale bez dogmatyzmu.
To by chyba nie bylo zbyt przyjemne, gdyby Polskiej Wikipedii nie mozna bylo legalnie kopiowac w Polsce, ze wzgledu na roznice w prawie autorskim. Jesli juz chcemy robic jakies wyjatki to powinnismy przynajmniej: 1. Rzeczywiscie miec prawo je robic. 2. W Polsce tez. 3. Miec dobry powod je robic.
W przypadku okladek chyba wszystkie 3 kryteria zawodza: 1. Okladka per se tez jest utworem w rozumieniu prawa autorskiego, a wykorzystujemy ja w calosci, nie we fragmentach. Co do argumentu ze "niska jakosc" to tak wlasciwie "czesc", najblizszy znany mi przypadek to [[en:Kelly v. Arriba Soft Corporation]]. Wyrok nie byl jednoznacznie na korzysc zadnej ze stron i "niska jakosc" uznal jako argument nie w kwestii "Amount and substantiality of portion used", a jedynie "Effect of the use upon the potential market for or value of the copyrighted work". Uzywanie okladek bez zgody autora jest wiec ryzykowne. 2. Mozna przeczytac http://www.muzarp.poznan.pl/archweb/archweb_pol/przepisy/ustawa94.htm artykuly 23-35. Ja tam nie znajduje niczego co by pozwalalo na uzycie okladek plyt. Co gorsza artykul 33 punkt 3 dziala raczej na nasza niekorzysc: 33. Wolno rozpowszechniac: 3) w encyklopediach i atlasach - opublikowane utwory plastyczne i fotograficzne, o ile nawiazanie porozumienia z tworca celem uzyskania jego zezwolenia napotyka trudne do przezwyciezenia przeszkody. Tworcy przysluguje wowczas prawo do wynagrodzenia. 3. Artykuly o plytach chyba nie traca az tyle na tym, ze nie bedzie w nich okladek. A nawet jesli, to przeciez jest juz zupelnie marginalna czesc "wiedzy ludzkiej". Juz predzej widzialbym powody zamieszczenia fragmentow zrodel Windowsa NT z ostatniego wycieku - niektore uzywki maja one prawdopodobnie znaczna wartosc edukacyjna, i lepiej jest pokazac cos na przykladzie rzeczywistego systemu, nie specjalnie dla celow edukacyjnych zaprojektowanej zabawki. Jedyny problem - jest to jeszcze bardziej nielegalne niz okladki plyt.