Walnięcie tekstu wielkimi wołami o sposobie korzystania z Wikipedii nie rozwiązuje problemu osób niedowidzących.
Oczywiście, że go nie rozwiązuje. Z tym się zgadzam.
Przeczytajmy uważnie co odnośnie osób niedowidzących napisał dr Mikułowski:
- Dla użytkowników słabowidzących dobrze było by wprowadzić przyciski
powiększające czcionkę na całej stronie i zmieniające jej kolor, kontrast, kolor tła. Strona była by wówczas dostępna dla osób, które nie posiadają programów powiększających.
No właśnie - w chwili obecnej nie mamy takiej możliwości.
Rozwiązaniem tych problemów może być osobna skórka, którą można by włączyć sobie na stałe w preferencjach.
- Wysoki kontrast (biało-czarny)
- Duże litery (podstawowy rozmiar 16px)
- Większy domyślny rozmiar miniatur.
- Menu nawigacyjne na samej górze, aby zostawić całą szerokość strony
na treść.
Z tym też się zgadzam. Tylko że w chwili obecnej trzeba klikając w malutkie literki o słabym kontraście się najpierw zarejestrować, po drodze czytając ledwo widoczne zabezpieczenie przy rejestracji, potem przekopać się przez preferencje i wszelakie ustawienia. Problemy mają nawet Ci którzy widzą bardzo dobrze, a którzy po prostu nie "wymiatają" w komputerowych sprawach. Dla niedowidzących i niewidomych to po prostu zmora. Skąd wtedy taki człowiek ma wiedzieć, że są "skórki" i że można je "konfigurować" w swoich "preferencjach" jak już się jest zarejestrowanym "użytkownikiem".
Dodatkowo na dzień dzisiejszy nie mamy zielonego pojęcia o ilości niedowidzących/niewidomych osób a taka strona pozwalałaby na kontakt z nami uświadomienie nam naszego ignoranctwa i skali problemu.
Ponadto tekst jest niepoprawny merytorycznie.
Niby w którym miejscu? Przypominam że ten tekst jest oparty w 99% na tym co napisała do nas osoba NIEWIDOMA również po otrzymaniu informacji od osób NIEDOWIDZĄCYCH.
Niewidomi i niedowidzący to dwie odrębne grupy, dla których projektujemy inaczej. Osoby słabo widzące nie korzystają ze screenreaderów, które przeznaczone są dla osób niewidomych.
A jeśli ktoś używa JAWS-a to rozmiary i kolory czcionek są dla niego bardzo, ale to bardzo obojętne. :]
No więc w czym problem? Założyłem po prostu, że ktokolwiek kto ma obniżoną sprawność wzrokową może mieć problemy i ta strona pozwoli na ułatwiony kontakt z nami. A jeśli będzie kontakt to potem możemy zebrać te wszystkie opinie i wypracować jakieś sensowne rozwiązanie.
Proponuję:
- podzielić tę stronę na dwie części - dla niewidomych i dla
niedowidzących
Owszem, ale stanowczo nie na tym etapie. Dla niewidomych kolory i rozmiary nie ma to najmniejszego znaczenia.
- zrezygnować z tej ogromnej wielkości czcionki
Owszem można je troszeczkę pomniejszyć, ale należałoby to skonsultować z jakimś użytkownikiem.
Jeśli chcemy poprawić dostępność Wikipedii, trzy rzeczy można zrobić:
- Przetłumaczyć zasady dostępnych artykułów: http://en.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:Accessibility
Zgadzam się.
- Umieścić w sensownym miejscu link do skrótów klawiszowych (one są
praktycznie nieznane, a ułatwić mogą pracę wszystkim)
Jeśli mają być gdziekolwiek wyświetlane, to koniecznie na górze strony tak jak to zostało zasugerowane.
No i pomyśleć nad tą skórką, ale to chyba jest poziom projektu ogólno wikipedianego i na poziomie wszystkich wiki warto to poruszyć.
Moim zdaniem wybór skórki powinna być dostępny również dla niezalogowanych. Zarzucić linka na stronie głównej tak, aby w ramach jednej sesji dało się przełączyć na wersję dla niewidomych/niedowidzących. Oczywiście to samo dla zalogowanych, ale nie zmuszajmy ludzi aby się logowali jeśli nie mają takiego życzenia. Wybór ostatniej skórki pewnie dałoby się zapisać jakoś w ciasteczku tak, aby przy następnej wizycie strony otwierały się już w żądanym ustawieniu. Wtedy można w sitenotice dorzucić przyciski zmieniające rozmiar tekstu, kontrast, informacje o skrótach klawiszowych itp.
Ale uważam, że wszystko to możemy zrobić jedynie po otrzymaniu jakichś informacji i sugestii od samych zainteresowanych, bo w przeciwnym wypadku nie będzie to dostatecznie użyteczne. Dla przykładu - jak napisał mój przedmówca "niedowidzący znają programy i umieją sobie sami zmieniać rozmiar tekstu" (mniej więcej) co wydaje się być w rozbieżności z informacjami od dr Mikułowskiego, który pisze że:
- Dla użytkowników słabowidzących dobrze było by wprowadzić przyciski
powiększające czcionkę na całej stronie i zmieniające jej kolor, kontrast, kolor tła. Strona była by wówczas dostępna dla osób, które nie posiadają programów powiększających.
Okazuje się więc, że nie wszyscy znają dobrze swoje przeglądarki. Tak czy owak ja osobiście chcę wbudować opcję w menu pomocy, aby można tam było podlinkować odpowiednie informacje później. Owszem, ikonka jest do wymiany, ale czytanie rozpoczynamy od lewego górnego rogu, więc niewidomi nie będą się musieli przebijać przez inne nieistotne dla nich linki.
Być może należałoby również wytłuścić link do pomocy w sidebarze? A może nawet coś w stylu:
Pomoc / *Pomoc*
gdzie to drugie słowo byłoby w odwróconym kontraście? Bo w przeciwnym przypadku skąd niedowidząca osoba ma wiedzieć gdzie szukać pomocy (aby sobie później przełączyć kontrast)?
Uważam, że możemy tutaj być pionierami i wprowadzić rozwiązania umożliwiające bardziej swobodne korzystanie z Wikipedii. A niech się inne Wiki uczą od nas! :-)
Czy ktoś jest może w stałym kontakcie z dr Mikułowskim? Jeśli nie to chętnie napiszę do niego (prosiłbym tylko o jakieś namiary na mój prywatny email). A może ktoś inny ma kontakt ze środowiskiem niewidomych/niedowidzących?
Pozdrawiam
Zureks