Ostatnio zapanował niedobry moim zdaniem zwyczaj, że wiele osób dodaje szablon doPracowania bez żadnego uzasadnienia. W szablonie jest link do strony dyskusyjnej i do strony gromadzącej strony do dopracowania. Bardzo często szablon jednak wisi i nie ma uzasadnienia tego faktu, ani w dyskusji ani na stronach do dopracowania. Po prostu, komuś się artykuł nie podoba, więc wkleja ten szablon i uważa, że sprawa jest załatwiona - a moim zdaniem to absolutnie niczego nie załatwia.
Przykład takiego zachowania: * http://pl.wikipedia.org/wiki/Konklawe_1939 szablon wstawiony i 0 komentarza dlaczego... więc nawet jak jego autor będzie chciał coś poprawić, to nie będzie wiedział co.
W związku z tym wprowadziłbym obowiązek tworzenia sekcji na stronie dyskusyjnej artykułu zatytułowanej "do dopracowania" - w której należałoby krótko wyłuszczyć powody wstawienia szablonu. Powodami wstawienia mogą IMHO być: *poważne zarzuty merytoryczne jasno wyłuszczone *liczne błędy językowe, ortograficzne i typograficzne
W przypadku gdy w artykule nie ma linków wstawiam szablon linki, zaś w przypadku, gdy jest tylko za krótki - stuba a nie ten szablon.
Jak uzasadnienia nie ma, to szablon powinien być natychmiast usuwany przez administratorów.
Moim zdaniem nadużyciem jest także wstawianie tego szablonu w czasie dyskusji nad artykułem. Czasem zdarza się bowiem tak, że ktoś komu się artykuł nie podoba z np. czysto ideologicznych przyczyn i wstawia ten szablon do całkiem dobrego zdaniem innych artykułu. Wówczas należałoby raczej wstawiać szablon kontrowersja, w którym powinien być taki tekst jak w wiki-en - czyli że wartość merytoryczna/NPOV tego artykułu jest aktualnie dyskutowana. Szablon kontrowersja ma prawo wisieć do czasu wygaśnięcia dyskusji. Gdy dyskusja wygasła i nic z niej wynikło również należy go zdjąć.