----- Original Message ----- From: "Filemon" filemon.fm@poczta.fm Subject: Re: [Wikipl-l] Fwd: Re: Odmiana słowa "Linux"
Proponuję więc rozstrzygnąć ten problem samodzielnie - a więc chyba nie pozostaje nic innego, jak uznać pisownię, którą proponowała większość (z "x" tylko w mianowniku). <Cień_nadziei>No chyba, że znalazłby się jeszcze ktoś, kto by poparł pisownię przez "x" z wyjątkiem miejscownika...</Cień_nadziei>
Dodam z niezmierną uciechą, że Poradnia Językowa PWN w osobie dr Mirosława Bańki na swoich stronach (http://slowniki.pwn.pl/poradnia/lista.php?szukaj=cezex&kat=18 - interesujące rozumowanie, polecam ;-) polemizuje z w/wym pogladem RJP - przy okazji odmieniając nieszczesnego Linuksa z -a w dopełniaczu
=== mała dygresja człowieka, który przestudiował podręcznik do gramatyki ===
Prof. Polański zakwalifikował wyraz Linux do deklinacji męskonieżywotnej. Świadczy o tym nie tyle końcówka dopełniacza (proponowane -u), ile proponowany synkretyzm form M i B, tzn biernik M. kto? co? Linux B. kogo? czego? Linux tak jak np. M. teatr B. teatr.
Bo zauważmy, że końcówka -a bywa stosowana w tej deklinacji: młotek, młotka, młotkowi, młotek.... garnek, garnka, garnkowi, garnek.... więc: linux, linuksa, linuksowi, linux mieściłby się w tej deklinacji, a nawet od biedy podpadałby pod kategorię "nazwy narzędzi", w której końcówka -a jest powszechna.
Problem jest tylko w tym, że jeśli uznamy, że "widzę kogo? co? linuksa" ("Widzę nowego linuksa stawianego na kompie przez brata") to nie jest to deklinacja męskonieżywotna, tylko męskożywotna. Ja nie powiem: "Widze nowy linux stawiany na kompie przez brata", mimo że nie mam oporów przy: "Widzę nowy dom stawiany na placu przez murarzy" . Dodam skromnie, że nie jestem profesorem językoznawstwa, niestety ;--)
dla mnie oczywistą jest odmiana: linux, linuksa, linuksowi, linuksa, linuksem, liniksie, linuksie lub: linux, linuxa, linuxowi, linuxa, linuxem, linuksie, linuksie
czyli odmiana męskożywotna. (dla przypomnienia, cechy charakterystyczne: - synkretyzm form D-B lp. oraz M-B lmn - paradygmat lp: M: 0/-o D: -a/-u C: -ovi/u B=D N: -em Msc: -e/-u W=Msc. )
Jest to poniekąd pozbawione logiki - bo dlaczego akurat żywotny ? Ale jest powszechne ;--) Nawiasem mówiąc, można dorobić do tego teorię, że skoro "marki wytworów przemysłowych pochodzące od nazw osobowych lub miejscowych" odmieniaja sie zgodnie z tą deklinacją (FIAT, FORD, WINCHESTER), nazwy tańców odmieniają się zgodnie z tą deklinacją (KUJAWIAK, WALC) jednostki monetarne (CENT, DOLAR, GROSZ), grzyby i papierosy - to czemuż systemy operacyjne (LINUX, UNIX, WINDOWS) nie miałyby dołączyć do tego zaszczytnego grona?
Nawiasem mówiąc podobny problem jest przy "krótkiej wiadomości tekstowej" i paru innych nowopowstałych wyrazach - czyżbyśmy obserwowali zmierzch paradygmatu męskonieżywotnego?
=== koniec dygresji opartej na "Gramatyce polskiej" J. Strutyńskiego ===
Pozdrawiam serdecznie stawiając na Wiki pierwsze kroki, więc przepraszam za ewentualne faux pas. Grabi