Witam,
Dnia 23 marca 2008 Stan Zurek napisał:
Bazując na tym emailu stworzyłem coś takiego:
Nie, nie i jeszcze raz nie.
Walnięcie tekstu wielkimi wołami o sposobie korzystania z Wikipedii nie rozwiązuje problemu osób niedowidzących.
Powiększać tekstu na tej jednej stronie NIE TRZEBA i nie ma to sensu, albowiem osoby niedowidzące dobrze znają funkcje swoich przeglądarek i umieją korzystać z powiększania tekstu oraz minimalnej wielkości czcionki. Umieją też korzystać z programów powiększających wycinek ekranu jeśli chcą obejrzeć np. szczegóły tabeli czy ilustracji.
Przeczytajmy uważnie co odnośnie osób niedowidzących napisał dr Mikułowski:
- Dla użytkowników słabowidzących dobrze było by wprowadzić przyciski
powiększające czcionkę na całej stronie i zmieniające jej kolor, kontrast, kolor tła. Strona była by wówczas dostępna dla osób, które nie posiadają programów powiększających. 8. Niektórzy studenci słabowidzący zasugerowali również zmianę domyślnego koloru czcionki na ciemniejszy tak, aby odróżniał się on bardziej od tła.
Chodzi o lepszą czytelność tekstu na wszystkich stronach i możliwość stałej zmiany tych parametrów.
Rozwiązaniem tych problemów może być osobna skórka, którą można by włączyć sobie na stałe w preferencjach. 1. Wysoki kontrast (biało-czarny) 2. Duże litery (podstawowy rozmiar 16px) 3. Większy domyślny rozmiar miniatur. 4. Menu nawigacyjne na samej górze, aby zostawić całą szerokość strony na treść.
Ponadto tekst jest niepoprawny merytorycznie.
Niewidomi i niedowidzący to dwie odrębne grupy, dla których projektujemy inaczej. Osoby słabo widzące nie korzystają ze screenreaderów, które przeznaczone są dla osób niewidomych.
A jeśli ktoś używa JAWS-a to rozmiary i kolory czcionek są dla niego bardzo, ale to bardzo obojętne. :]
Proponuję: 1. podzielić tę stronę na dwie części - dla niewidomych i dla niedowidzących 2. zrezygnować z tej ogromnej wielkości czcionki
Jeśli chcemy poprawić dostępność Wikipedii, trzy rzeczy można zrobić:
1. Przetłumaczyć zasady dostępnych artykułów: http://en.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:Accessibility 2. Umieścić w sensownym miejscu link do skrótów klawiszowych (one są praktycznie nieznane, a ułatwić mogą pracę wszystkim) 3. Napisać osobną stronę nt. używania JAWS - tam wymieszane są skróty czytnika i wikipedii: http://en.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:Using_JAWS
No i pomyśleć nad tą skórką, ale to chyba jest poziom projektu ogólno wikipedianego i na poziomie wszystkich wiki warto to poruszyć.
Pozdrawiam, Robert