Üdv,
On 7/5/06, Mika Róbert mika.robert@papiruszportal.hu wrote:
Sok mindenben egyetértek veled. Én is úgy gondolom, hogy valójában nem egy-két piszlicsáré születési dátumról folyik a diskurzus, hanem szerkesztési elvekről.
Nem, igazából szerintem nem arról. Az elvek eléggé adottak, te még csak ismerkedsz vele, de mi lassan a sírkövünkön is ezt olvashatjuk. ;-)
történt. Semmi mást nem kell tenni, csak felütni a fent említett lexikont és belenézni milyen dátum szerepel (és persze elfogadni, mint forrásmunka).
Még jobb, ha több lexikont üt fel az ember. Én itt és most híján vagyok ezeknek, emiatt nem tettem meg.
George Sand születési dátumának esete más problémákat vet fel.
Ennél sokkal érdekesebb, amikor valóban nem lehet tudni. Érdekes példa a saját nagyapám, akinek fennmaradt 2 önéletrajza (amit beadott ide-oda), meg egy máshonnan származó anyakönyvi kivonat, és mindegyiken(!) más dátum szerepel születési időpontként. Ugyanezzel találkozunk sok hírességnél is, egyszerűen a dátum attól függ, hogy éppen mi a forrás, és végeredményben nem tudjuk pontosan.
Valóban célszerű ennyire nyitottá tenni az adatbázis szerkesztését?
Természetesen!
A javításokra vonatkozóan nem kerül bejegyzés az anyagba, nem kellene lehetőséget adni rá?
Minden javítás olvasható - összefoglalóval együtt - a laptörténetben, és minden megjegyzés a vitalapon. Ez több, mint elég.
Lehet, hogy egy megzakkant nőgyűlölő, vagy egy félművelt francia (a Sand's Day miatt) "javította" a dátumot. Legalább fél tucat lehetőséget lehet felvetni.
Persze. Vagy egy meghibbant tudós. Vagy a CIA. :-) De mindegy, mert bárki ki tudja javítani, és ez a leggyakrabban meg is törtlnik. Most pl. te javítottad őket, látod.
A források kezelése, elfogadása technikai jellegű dolog, elhatározás, megállapodás kérdése.
Az eljárásunk az, hogy igyekszünk jelölni a forrást vag forrásokat, pláne, ha ellentmondanak. (pl. [[Gesta Hungarorum]] mint forrás, vagy Arany balladái)
A forráskutatás már nem ez a kategória, azokra kell bízni, akik ezzel foglalkoznak.
Ezek vagyunk mi, wikipédisták. Persze itt csak másodlagos-harmadlagos forrásokra gondolok, az azokat készítők feladata a gondos elsődleges források ellenőrzése. De erről olvashatsz az [[elsődleges forrás]]ban.