On 6/29/07, Nyenyec N nyenyec@gmail.com wrote:
A Citizendiumban úgy döntöttek, hogy az ő adminjaik ("constable" = rendőr) privát intézik az ügyeiket,
Pl. ha panasz van egy userrel kapcsolatban, azt nem nyilvánosan (a wikin) mondják el, hanem egy külön levelesládába megy, amit a rendőreik rendszeresen kiűrítenek és alapértelmezésben magánúton intézik el az ügyet (figyelmeztetnek ha kell). Sőt, ha valaki nyilvánosan panaszkodni kezd egy userrel kapcsolatban, azt eltávolítják, akkor is, ha jogos.
Náluk ennek azért van értelme, mert a rendőrök ki is rúghatnak valakit, ha nem hallgat a szép szóra, vagyis van nyomásgyakorlási lehetőség. A Wikipédiában a fő nyomásgyakorlási lehetőség éppenhogy a nyilvános kritika, vagyis hogy veszít a reputációjából az, akit az egész közösség szeme láttára leszólnak. Nyilván ezzel mértékkel kell bánni, meg vissza lehet vele élni (mint mindennel), meg nem mindig hatékony, és néha itt is szükség lenne a kirúgásra (ezért kell arbcom, ami viszont a rendőrökkel ellentétben nem skálázható, ezért legfeljebb csak kiegészítő megoldás lehet), de szerintem többnyire jól működik a rendszer.
Azt viszont nem árt néha tudatosítani, hogy mennyire fontos a kritikánál a hangnem: ha például olyat írunk valakinek a munkájáról, hogy "mi ez a baromság?", akkor beindulnak nála mindenféle tudat alatti önvédelmi mechanizmusok, és nem azon fog gondolkodni, hogy nem baromság-e tényleg, amit írt, hanem fenyegetve érzi magát, és ahogy csak tud, védekezni fog. (Ez persze nem a nyilvánosságon múlik, az se sokkal jobb, ha magánban baromságozzuk le.) Ezért kell mindig civilizáltan szólni, bármennyire is nem tetszik a másik viselkedése: az anyázás ronthat a helyzeten, de javítani egészen biztosan nem fog.
Tgr