Sziasztok!
Íme a várva-várt beszámolóm az idei Wikimániáról. Képi aláfestés hozzá: https://plus.google.com/u/0/photos/115071379862942329689/albums/576807841724... .
Az idei Wikimániát július elején Washington DC-ben tartották, közel 1400 résztvevővel. Nehéz összefoglalni az összes beszélgetést, élményt, ami az embert éri, de igyekszem kiemelni és linkelni a fontosabb előadásokat, beszélgetéseket, abban a reményben, hogy idővel feltöltik a videókat és, akit érdekel mélyebben el tud majd mélyülni benne.
== Előnapok ==
A konferencia előtti napok főként városnézéssel teltek, miközben már zajlott a műszaki találkozó, a hackathon. Az egyik ilyen városnézésen megismerkedtem többek között *Dariá*val is ( http://uk.wikimedia.org/wiki/User:Daria_Cybulska), a brit chapter nemrégiben felvett rendezvényszervezőjével, és beszélgettünk kicsit arról, hogy milyennek találja a munkát, milyen az iroda. Felvetettem, hogy talán a mi egyesületünknek is az lenne a logikus következő lépés, ha felvennénk egy-két alkalmazottat, és nyitnánk egy rendes irodát. Daria alapból nem volt wikipédista, és a brit chapter négy alkalmazottja közül egyedül az irodavezető az, de ő állítólag nagyon jó hatással van az egész csapatra és segít abban, hogy ne csináljanak hülyeségeket. Daria felajánlotta, és azóta külön megerősítette, hogy ha Londonban járunk, nagyon szívesen látnak minket az irodájukban.
== Július 12. ==
A konferencián egyszerre 7-8 különféle előadás ment másfél órás blokkokban, egy blokkon belül olyan három előadás volt – a termek elrendezése és a szociális nyomás, esetleg a becsukott ajtók, vagy tömött termek néha megakadályozták, hogy az ember rendesen végignézze azt az előadást amit szeretett volna, vagy éppenséggel a menet közbeni teremváltást. Emiatt van az, hogy több érdekes előadásról csak félig tudok beszámolni. Ugyanakkor, az előadásblokkok közti kávészünetek a networking melegágyai voltak, amiket néha kicsit az előadásidőkbe elnyúlóan is kihasználtam, főként az Affiliations Committee, a Társszervezeti Bizottság ( https://meta.wikimedia.org/wiki/Affiliations_Committee) ügyeit intézve, melyek egy részéről egyelőre nem írhatok nyilvánosan.
A megnyitó előadást *Mary Gardiner* ( http://en.wikipedia.org/wiki/Mary_Gardiner) tartotta a diverzitás fontosságáról, és hogy hogyan lehet bevonni az alul reprezentált csoportokat (pl. a nőket). Három pontot emelt ki, egyrészt a „meghívás erejét” (pl. bár passzívan mindenki arcába toljuk a szerkesztés gombokat, néha egy konkrét meghívás kell ahhoz, hogy valaki meg is merje nyomni), az egyes csoportok megkeresésének, bevonásának fontosságát, és annak fontosságát, hogy támogassuk a szubkultúrával való azonosulást. (Ez egy nagyon érdekes előadás volt, viszont mivel ez volt a megnyitó, így már nem emlékszem rá tisztán, talán Orsi meg tudja szerezni a slide-okat és reklámozni kicsit.)
Gardiner után *Jimmy* beszélt egy ideig. Az érdekes része az volt, hogy Afrika egyre inkább kezd internethasználóvá válni; a világban él egy kép, hogy az afrikai halász a mobilján nézi meg, hogy melyik piacon a legdrágább a hal, ami bizonyára része a történetnek, de a többség ugyanazokat az oldalakat nézi és ugyanazt csinálja a neten (Facebook, Google, stb.) mint bárki más a fejlett világban. Ahogy a kontinens egyre inkább kapcsolódik a világhálóra, úgy egyre többen találják majd meg a Wikipédiát is, ami óriási lehetőség. Jimmy idén is kiosztotta az év Wikipédistája díjat, amelyet User:Demmy kapott, aki egyedül szerkesztgette valamelyik afrikai nyelvű wikipédiát és bottal feltöltött egy csomó cikket, aminek következtében a keresésekben előjött az a Wikipédia és az aktív szerkesztők száma felment egyről kb. 4-5-re (vagy 2-ről 6-ra; szóval ilyen arányokról van szó). Újdonságként Jimmy megjutalmazta a WMF két alkalmazottját is az év alkalmazottja díjjal, az egyiket az épp akkor szülinapos Maggie Dennis kapta ( http://wikimediafoundation.org/wiki/User:Mdennis), aki afféle összekötő a WMF és a tágabb közösség között a különféle megbeszélésekben (pl. a felhasználási feltételekről szólóban), és amúgy egyébként kb. 100 e szerkesztésnél járt, amikor felvették a WMF-hez. A másik díjazott Brandon Harris volt (http://wikimediafoundation.org/wiki/User:Jorm), aki azért lett kitüntetett, mert az adománykérő levele ( https://meta.wikimedia.org/wiki/Fundraising_2011/Brandon_Letter/hu) több pénzt hozott, mint Jimmy-é ( https://meta.wikimedia.org/wiki/Fundraising_2011/Jimmy_Letter_002/hu). Az év Wikipédistájának Jimmy $5000-t ígért a saját pénzéből, az év alkalmazottainak pedig odaadta a saját óráit.
Utána épp csak a végére értem be a *francia wikipédia kezdőket megcélzó programjainak* leírásába ( http://wikimania2012.wikimedia.org/wiki/Submissions/Is_my_grandmother_able_t...), mindenesetre akiket érdekel a mentorálás, a súgó oldalak jobbá tétele, és a kezdőkkel való bánásmód, az az absztraktban említett oldalakra rákeresve talán többet tudhat meg.
Kicsit később volt egy előadásblokk a *Wikipédiát érintő kutatási eredményekről*. Az egyik előadás a közösségi jutalmak (pl. barnstarok) hatását, hatékonyságát boncolgatta. Egyrészt utaltak a Restivo&van de Rijt tanulmányra ( http://www.plosone.org/article/info%3Adoi%2F10.1371%2Fjournal.pone.0034358), amely azt hozta ki, hogy a barnstarral jutalmazott szerkesztők három hónap alatt kétszer annyit szerkesztettek, mint a jutalmazás pillanatában hasonlóan aktív, de nem jutalmazott kontroll csoport. Másrészt egy másik kutatásról is beszéltek a barnstarokkal kapcsolatban. Ez azt állapította meg, hogy a barnstarok kapcsán az emberek két csoportba oszthatók, azokba, akik átrakják a userlapjukra a kapott csillagot, és azokra, akik nem (a userek 46,7% tartozik ide). Az átrakoknak általában több szerkesztésük van, mint a nem átrakóknak. Ők azt találták, egy +/- 5 hetes időintervallumot nézve, hogy a barnstarok kapása után a szerkesztési aktivitás csökkent, az átrakóknál nem túl szembetűnően, a nem-átrakóknál olyan 3-4%-kal. Sajnos nem tudom, hogy hol van ez a kutatás publikálva. Ugyanebben az előadásban volt még szó a különböző badge-k és versenyek hatásairól szóló kutatásokról, melyek eredménye az, hogy ha nem jól vannak megcsinálva, akkor nem feltétlenül azt a felhasználói magatartást támogatják, mint amit várnánk.
A blokk következő előadása néhány Wikipédiás kutatást emelt ki. (Akit általában érdekelnek a friss kutatási eredmények a témában, érdemes követni a Wikimedia Research Newslettert: http://meta.wikimedia.org/wiki/Research:Newsletter)
- http://www-bcf.usc.edu/~fzhu/wikipediabias.pdf – Elfogult a Wikipédia? Igen; a megnövekedett közreműködés sem segít ezen - http://dl.acm.org/citation.cfm?id=2038561 – a gender gapről, sajnos nem open access, így nem derül ki igazán, mire jöttek rá - http://www.brianckeegan.com/papers/CSCW12.pdf – Do Editors or Articles Drive Collaboration? arról, hogy a breaking news típusú cikkeket a tapasztalt vagy az új szerkesztők szerkesztik-e; kb. anyanyelvi szintű statisztika tudás kell a cikk megértéséhez: ha valakinek sikerült, igazán leírhatná, mi lett a kutatók eredménye - http://wikipapers.referata.com – egyéb kutatások gyűjteménye; pl. a magyarországiaké is: http://wikipapers.referata.com/wiki/Hungary
Aznap délután bevontak egy megbeszélésbe a *Wikidata* huwikis teszteléséről, amit Binárisék lobbiztak ki. Részletek: http://hu.wikipedia.org/wiki/Wikip%C3%A9dia:Wikidata / Személy szerint leginkább csak fordítási szolgáltatásaimat szolgáltattam a meeting gördülékeny levezetéséhez.
A nap során még beszélgettem az *Örményország*ban tartandó szeptemberi wikikonferenciáról, ahová meghívtak előadónak; valamint Jon Daviesszel ( http://uk.wikimedia.org/wiki/User:Jon_Davies_(WMUK)), a brit chapter igazgatójával, aki megosztotta elképzelését, hogy ha ki akarnánk használni a gazdasági helyzetet, szerezhetnénk egy üres boltot, amit berendezhetnénk *egyesületi irodának*, ahova bárki be tudna jönni felvilágosítást kapni a Wikipédiáról.
Az esti nyitóünnepség a *Kongresszusi Könyvtárban* tartott fogadás volt. Lenyűgöző épület, nyitott bár, öltönyös wikipédisták. ( https://plus.google.com/u/0/photos/115071379862942329689/albums/576807841724... )
-----
Folyt. köv.
Üdv, Bence