*АКТИВНОСТИ ВИКИМЕДИЈЕ СРБИЈЕ У ОКТОБРУ 2020.* Преузми месечник https://drive.google.com/file/d/1KbismWay-IhqyT1qziCSUf2J5z2IlWJM/view?usp=sharing
*Образовни програм*
*Одржана друга акција сређивања семинарских радова на Википедији* на српском која је трајала од 1. до 15. октобра 2020. године. *Акција * http://wikimedia.rs/zavrsena-jos-jedna-akcija-sredjivanja-seminarskih-radova-na-vikipediji/је започета у циљу побољшања садржаја на овој језичкој варијанти Википедије. У акцији је укупно учествовало 6 уредника, а сређена су 42 чланка. Највећи допринос је дала уредница Николина Шепић.
*Остварена је сарадња на предмету Преводне технологије* на Мастер студијама конференцијског, стручног и аудио-визуелног превођења Филолошког факултета Универзитета у Београду. У оквиру ове сарадње је одржана онлајн радионица студентима који ће преводити чланке са Википедије на енглеском.
*Остварена је сарадња са професорком енглеског језика Музичке школе **„**Даворин Јенко”* у оквиру које је одржана онлајн радионица ученицима који ће преводити чланке са Википедије на енглеском о композиторима и музичким инструментима.
*Одржан је Еду Вики камп* који је ове године реализован у онлајн окружењу. На кампу је учествовало 14 ученика и студената широм Србије који су прошли тродневне обуке о Википедији, Викимедији Србије, Корисничким правима на Википедији, писању пројеката и сл. Камп је одржан 24, 25. и 31. октобра.
Настављена је *сарадња са Георафским Факултетом* Универзитета у Београду у оквиру које је одржана онлајн радионица студентима. Више о програму » http://wikimedia.rs/programi/obrazovni-program/
*ГЛАМ програм*
Завршен је *двомесечни пројекат* http://wikimedia.rs/udruzenje-likovnih-umetnika-srbije-ugostilo-vikipedijanca-stazistu/*Википедијанац стажиста у сарадњи са Удружењем ликовних уметника Србије*. Током стажирања је дигитализована колекција од 98 *каталога* https://commons.wikimedia.org/wiki/Category:Wikipedian_in_residence_-_The_Association_of_Fine_Artists_of_Serbia Пролећних и Јесењих изложби Удружења од 1945. до 1999. године чиме је на адекватан начин приказана уметничка сцена Србије.
На овогодишњој ЦЕЕ конференцији, представљена је *сарадња* https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Opportunities_for_1Lib1Ref_in_CEE.webm Викимедије Србије и Задужбине Викимедија у* унапређењу #1Lib1Ref кампање 2021. године* у земљама Централне и Источне Европе. У наредним месецима ће се радити са афилијацима широм ЦЕЕ региона, како би Кампања уређивања референци остварила свој пун потенцијал.
Викимедија Србије је примила још једну *донацију датотека *од, чланице Удружења за културу, уметност и међународну сарадњу Адлигат, Савете Машић, у виду плаката Битеф фестивала, као и бројних других представа. Датотеке можете погледати у *категорији* https://commons.wikimedia.org/wiki/Category:Content_donations_by_Society_for_Culture,_Art_and_International_Cooperation_Adligat донације Удружења Адлигат.
Започет је шестомесечни пројекат* Википедијанац стажиста у Библиотеци града Београда*. До сада је написано 30 *чланака* https://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%92%D0%B8%D0%BA%D0%B8%D0%BF%D0%B5%D0%B4%D0%B8%D1%98%D0%B0:%D0%92%D0%B8%D0%BA%D0%B8%D0%BF%D0%B5%D0%B4%D0%B8%D1%98%D0%B0%D0%BD%D0%B0%D1%86_%D1%81%D1%82%D0%B0%D0%B6%D0%B8%D1%81%D1%82%D0%B0/%D0%91%D0%B8%D0%B1%D0%BB%D0%B8%D0%BE%D1%82%D0%B5%D0%BA%D0%B0_%D0%B3%D1%80%D0%B0%D0%B4%D0%B0_%D0%91%D0%B5%D0%BE%D0%B3%D1%80%D0%B0%D0%B4%D0%B0_2020, док је постављено 405 *датотека * https://commons.wikimedia.org/wiki/Category:Wikipedian_in_residence_-_Belgrade_City_Libraryна Викимедијину оставу. Ово је први шестомесечни пројекат стажирања Викимедије Србије и овом сарадњом ће се додатно учврстити дугогодишња сарадња са Библиотеком града Београда. Више о програму » http://wikimedia.rs/programi/glam-program/
*Подршка заједници *
Прво *тимско такмичење на Википедији на тему географије* http://wikimedia.rs/proglasenje-pobednika-timskog-takmicenja-na-vikipediji/ било је прво такмичење овог типа. Одржано је у септембру, а током њега је написано 79 чланака на Википедији на српском језику. Плави тим који чине корисници Николина Шепић и Александар Сеферовић, однео је победу, а чланови тима добили су ваучере у износу од по 5000 РСД за куповину књига. Црвени тим је био вредан противник, а његови чланови (Љиљана Сундаћ, Милена Миленоковић и Бојан Цвјетковић) добили су ваучере за куповину књига у износу од по 2000 РСД и споменицу за учешће.
Викимедија Србије објавила је *блог пост* http://wikimedia.rs/akcija-pisanja-clanaka-o-nobelovcima-na-vikipediji-na-srpskom/ о *акцији писања чланака о нобеловцима на Википедији на српском*. Главни циљ акције је да се увећа садржај о личностима којима је додељена Нобелова награда. Трајање акције је од 15. октобра до 5. новембра 2020. године.
Небојша Ратковић и Ивана Маџаревић учествовали су на овогодишњој *конференцији **Примена слободног софтвера и отвореног хардвера* https://pssoh.etf.bg.ac.rs/sr-lat где су представили *рад **Родна разноликост на Википедији - примери из праксе* https://zenodo.org/record/4064635.
Викимедија Србије овог новембра организује *такмичење на Википедији* http://wikimedia.rs/ovog-novembra-pisite-o-gradjevinama-sveta/* у оквиру ког ћете имати прилику да пишете о грађевинама свету*. Такмичење траје од 1. новембра до 1. децембра 2020, а учесници ће осим о импозантним здањима, моћи да пишу и о мостовима, споменицима, тврђавама и свим објектима од значаја.
*Представници Викимедије Србије учествовали су на ЦЕЕ конференцији* која је ове године била одржана онлајн од 2. до 4. октобра. Представљена је ГЛАМ презентација *Opportunities for 1Lib1Ref in CEE* https://meta.wikimedia.org/wiki/Wikimedia_CEE_Online_Meeting_2020/Programme/Submissions/Opportunities_for_1Lib1Ref_in_CEEу сарадњи са Феликсом Натлијем, док су током сесије Lightning talks представљене чак три презентације које су се тицале реализације пројеката у доба вируса COVID19: *Coping mechanisms for COVID-19 crisis - WMRS examples* https://meta.wikimedia.org/wiki/Wikimedia_CEE_Online_Meeting_2020/Programme/Submissions/Coping_mechanisms_for_COVID-19_crisis_-_WMRS_examples, *The Impact of COVID-19 on WEP in Serbia and our future plans* https://meta.wikimedia.org/wiki/Wikimedia_CEE_Online_Meeting_2020/Programme/Submissions/The_Impact_of_COVID-19_on_WEP_in_Serbia_and_our_future_plans и *How did GLAM survive Covid-19 and what did we learn?* https://meta.wikimedia.org/wiki/Wikimedia_CEE_Online_Meeting_2020/Programme/Submissions/How_did_GLAM_survive_Covid-19_and_what_did_we_learn%3F.
Више о програму » http://wikimedia.rs/programi/podrska-zajednici/
Вести из покрета [image: Arrow] https://wikimedia.qualtrics.com/jfe/form/SV_9G2dN7P0T7gPqpD ЦЕЕ конференција
https://meta.wikimedia.org/wiki/Wikimedia_CEE_Online_Meeting_2020/Submissions
-
ЦЕЕ група одлучила је да покрене *ЦЕЕ хаб* чија би намена била комуникација између огранака и заједница односно стварање мреже подршке за мање заједнице у региону. Под подршком се могу подразумевати консултације, финансијска помоћ, па чак и остваривање сарадње. -
Задужбина Викимедија покренула је *серију доделе грантова* https://meta.wikimedia.org/wiki/Grants:Project/Rapid/Apply#Movement_Strategy_discussions који могу помоћи мањим афилијацијама да организују састанке у вези са стратегијом покрета. Рок за пријаву је 12. новембар.
[image: Accredited Online Colleges] https://wikimedia.qualtrics.com/jfe/form/SV_9G2dN7P0T7gPqpD Медији [image: Arrow] https://viewstripo.email
-
Магазин „Оптимист” писао је о Недељи поноса и „Вики воли прајд” уређивачком маратону. -
У чланку Информера под називом *„Ове тајне лого знакова нисте знали”* http://informer.rs/zabava/zanimljivosti/557372/ove-tajne-logo-znakova-niste-znali-sta-krije-iza-zagrizene-jabuke-ovaj-poznati-brend-inspiraciju-logo-pronasao-toaletu, поменуте су занимљивости везане за лого Википедије. - Медији су извештавали о томе да ће Википедија имати приступ информацијама Светске здравствене организације — НС уживо https://nsuzivo.rs/region-i-svet/vikipedija-ce-imati-pristup-informacijama-svetske-zdravstvene-organizacije, Ал Џазира http://balkans.aljazeera.net/vijesti/who-i-wikipedia-zajedno-protiv-lazi-o-covid-19 .
[image: Accredited Online Colleges] https://viewstripo.email
Кнеза Милоша 80
info@vikimedija.org
Sæl(l),
Þessi póstur er sjálfvirkt svar við tölvupósti þínum varðandi: "[Wikimediasr-l] Активности Викимедије Србије у октобру 2020.".
Við munum hafa samband eins fljótt og auðið er. Opnunartími þjónustuvers Almennrar Innheimtu er frá 9 til 16 alla virka daga.
Ekki er þörf á að svara þessum pósti núna en hann hefur fengið beiðnanúmerið:[almenn.is #38404].
Vinsamlega hafðu eftirfarandi:
[almenn.is #38404]
í efni (subject) tölvupósta sem varða þetta ákveðna mál. Til að gera það er einnig hægt að svara (reply) þessum pósti.
Takk fyrir,
------------------------------------------------------------------------- *АКТИВНОСТИ ВИКИМЕДИЈЕ СРБИЈЕ У ОКТОБРУ 2020.*
Преузми месечник
*Образовни програм*
*Одржана друга акција сређивања семинарских радова на Википедији* на
српском која је трајала од 1. до 15. октобра 2020. године. *Акција *
започета у циљу побољшања садржаја на овој језичкој варијанти Википедије. У
акцији је укупно учествовало 6 уредника, а сређена су 42 чланка. Највећи
допринос је дала уредница Николина Шепић.
*Остварена је сарадња на предмету Преводне технологије* на Мастер студијама
конференцијског, стручног и аудио-визуелног превођења Филолошког факултета
Универзитета у Београду. У оквиру ове сарадње је одржана онлајн радионица
студентима који ће преводити чланке са Википедије на енглеском.
*Остварена је сарадња са професорком енглеског језика Музичке школе
**„**Даворин
Јенко”* у оквиру које је одржана онлајн радионица ученицима који ће
преводити чланке са Википедије на енглеском о композиторима и музичким
инструментима.
*Одржан је Еду Вики камп* који је ове године реализован у онлајн окружењу.
На кампу је учествовало 14 ученика и студената широм Србије који су прошли
тродневне обуке о Википедији, Викимедији Србије, Корисничким правима на
Википедији, писању пројеката и сл. Камп је одржан 24, 25. и 31. октобра.
Настављена је *сарадња са Георафским Факултетом* Универзитета у Београду у
оквиру које је одржана онлајн радионица студентима.
*ГЛАМ програм*
Завршен је *двомесечни пројекат*
стажиста у сарадњи са Удружењем ликовних уметника Србије*. Током стажирања
је дигитализована колекција од 98 *каталога*
Пролећних и Јесењих изложби Удружења од 1945. до 1999. године чиме је на
адекватан начин приказана уметничка сцена Србије.
На овогодишњој ЦЕЕ конференцији, представљена је *сарадња*
Викимедије Србије и Задужбине Викимедија у* унапређењу #1Lib1Ref кампање
2021. године* у земљама Централне и Источне Европе. У наредним месецима ће
се радити са афилијацима широм ЦЕЕ региона, како би Кампања уређивања
референци остварила свој пун потенцијал.
Викимедија Србије је примила још једну *донацију датотека *од, чланице
Удружења за културу, уметност и међународну сарадњу Адлигат, Савете Машић,
у виду плаката Битеф фестивала, као и бројних других представа. Датотеке
можете погледати у *категорији*
донације Удружења Адлигат.
Започет је шестомесечни пројекат* Википедијанац стажиста у Библиотеци града
Београда*. До сада је написано 30 *чланака*
док је постављено 405 *датотека *
Викимедијину оставу. Ово је први шестомесечни пројекат стажирања Викимедије
Србије и овом сарадњом ће се додатно учврстити дугогодишња сарадња са
Библиотеком града Београда.
*Подршка заједници *
Прво *тимско такмичење на Википедији на тему географије*
било је прво такмичење овог типа. Одржано је у септембру, а током њега је
написано 79 чланака на Википедији на српском језику. Плави тим који чине
корисници Николина Шепић и Александар Сеферовић, однео је победу, а чланови
тима добили су ваучере у износу од по 5000 РСД за куповину књига. Црвени
тим је био вредан противник, а његови чланови (Љиљана Сундаћ, Милена
Миленоковић и Бојан Цвјетковић) добили су ваучере за куповину књига у
износу од по 2000 РСД и споменицу за учешће.
Викимедија Србије објавила је *блог пост*
о *акцији писања чланака о нобеловцима на Википедији на српском*. Главни
циљ акције је да се увећа садржај о личностима којима је додељена Нобелова награда. Трајање акције је од 15. октобра до 5. новембра 2020. године.
Небојша Ратковић и Ивана Маџаревић учествовали су на овогодишњој *конференцији
**Примена слободног софтвера и отвореног хардвера*
разноликост на Википедији - примери из праксе*
Викимедија Србије овог новембра организује *такмичење на Википедији*
ког ћете имати прилику да пишете о грађевинама свету*. Такмичење траје од
1. новембра до 1. децембра 2020, а учесници ће осим о импозантним здањима,
моћи да пишу и о мостовима, споменицима, тврђавама и свим објектима од
значаја.
*Представници Викимедије Србије учествовали су на ЦЕЕ конференцији* која је
ове године била одржана онлајн од 2. до 4. октобра. Представљена је ГЛАМ
презентација *Opportunities for 1Lib1Ref in CEE*
сарадњи са Феликсом Натлијем, док су током сесије Lightning talks
представљене чак три презентације које су се тицале реализације пројеката у
доба вируса COVID19: *Coping mechanisms for COVID-19 crisis - WMRS examples*
*The Impact of COVID-19 on WEP in Serbia and our future plans*
и *How did GLAM survive Covid-19 and what did we learn?*
Вести из покрета
ЦЕЕ конференција
-
ЦЕЕ група одлучила је да покрене *ЦЕЕ хаб* чија би намена била
комуникација између огранака и заједница односно стварање мреже подршке за
мање заједнице у региону. Под подршком се могу подразумевати консултације,
финансијска помоћ, па чак и остваривање сарадње.
-
Задужбина Викимедија покренула је *серију доделе грантова*
који могу помоћи мањим афилијацијама да организују састанке у вези са
стратегијом покрета. Рок за пријаву је 12. новембар.
[image: Accredited Online Colleges]
Медији
-
Магазин „Оптимист” писао је о Недељи поноса и „Вики воли прајд”
уређивачком маратону.
-
У чланку Информера под називом *„Ове тајне лого знакова нисте знали”*
поменуте су занимљивости везане за лого Википедије.
- Медији су извештавали о томе да ће Википедија имати приступ
информацијама Светске здравствене организације — НС уживо
Ал Џазира
.
Кнеза Милоша 80
info@vikimedija.org
wikimediasr-l@lists.wikimedia.org