АКТИВНОСТИ ВИКИМЕДИЈЕ СРБИЈЕ У ОКТОБРУ 2020.

Преузми месечник


Образовни програм


Одржана друга акција сређивања семинарских радова на Википедији на српском која је трајала од 1. до 15. октобра 2020. године. Акција је започета у циљу побољшања садржаја на овој језичкој варијанти Википедије. У акцији је укупно учествовало 6 уредника, а сређена су 42 чланка. Највећи допринос је дала уредница Николина Шепић.

Остварена је сарадња на предмету Преводне технологије на Мастер студијама конференцијског, стручног и аудио-визуелног превођења Филолошког факултета Универзитета у Београду. У оквиру ове сарадње је одржана онлајн радионица студентима који ће преводити чланке са Википедије на енглеском.

Остварена је сарадња са професорком енглеског језика Музичке школе Даворин Јенко” у оквиру које је одржана онлајн радионица ученицима који ће преводити чланке са Википедије на енглеском о композиторима и музичким инструментима.

Одржан је Еду Вики камп који је ове године реализован у онлајн окружењу. На кампу је учествовало 14 ученика и студената широм Србије који су прошли тродневне обуке о Википедији, Викимедији Србије, Корисничким правима на Википедији, писању пројеката и сл. Камп је одржан 24, 25. и 31. октобра.

Настављена је сарадња са Георафским Факултетом Универзитета у Београду у оквиру које је одржана онлајн радионица студентима. 

Више о програму »



ГЛАМ програм

Завршен је двомесечни пројекатВикипедијанац стажиста у сарадњи са Удружењем ликовних уметника Србије. Током стажирања је дигитализована колекција од 98 каталога Пролећних и Јесењих изложби Удружења од 1945. до 1999. године чиме је на адекватан начин приказана уметничка сцена Србије.

На овогодишњој ЦЕЕ конференцији, представљена је сарадња Викимедије Србије и Задужбине Викимедија у унапређењу #1Lib1Ref кампање 2021. године у земљама Централне и Источне Европе. У наредним месецима ће се радити са афилијацима широм ЦЕЕ региона, како би Кампања уређивања референци остварила свој пун потенцијал.

Викимедија Србије је примила још једну донацију датотека од, чланице Удружења за културу, уметност и међународну сарадњу Адлигат, Савете Машић, у виду плаката Битеф фестивала, као и бројних других представа. Датотеке можете погледати у категорији донације Удружења Адлигат.

Започет је шестомесечни пројекат Википедијанац стажиста у Библиотеци града Београда. До сада је написано 30 чланака, док је постављено 405 датотека на Викимедијину оставу. Ово је први шестомесечни пројекат стажирања Викимедије Србије и овом сарадњом ће се додатно учврстити дугогодишња сарадња са Библиотеком града Београда.

Више о програму »


Подршка заједници 

Прво тимско такмичење на Википедији на тему географије било је прво такмичење овог типа. Одржано је у септембру, а током њега је написано 79 чланака на Википедији на српском језику. Плави тим који чине корисници Николина Шепић и Александар Сеферовић, однео је победу, а чланови тима добили су ваучере у износу од по 5000 РСД за куповину књига. Црвени тим је био вредан противник, а његови чланови (Љиљана Сундаћ, Милена Миленоковић и Бојан Цвјетковић) добили су ваучере за куповину књига у износу од по 2000 РСД и споменицу за учешће.

Викимедија Србије објавила је блог пост о акцији писања чланака о нобеловцима на Википедији на српском. Главни циљ акције је да се увећа садржај о личностима којима је додељена Нобелова награда. Трајање акције је од 15. октобра до 5. новембра 2020. године.

Небојша Ратковић и Ивана Маџаревић учествовали су на овогодишњој конференцији Примена слободног софтвера и отвореног хардвера где су представили рад Родна разноликост на Википедији - примери из праксе.

Викимедија Србије овог новембра организује такмичење на Википедији у оквиру ког ћете имати прилику да пишете о грађевинама свету. Такмичење траје од 1. новембра до 1. децембра 2020, а учесници ће осим о импозантним здањима, моћи да пишу и о мостовима, споменицима, тврђавама и свим објектима од значаја.

Представници Викимедије Србије учествовали су на ЦЕЕ конференцији која је ове године била одржана онлајн од 2. до 4. октобра. Представљена је ГЛАМ презентација Opportunities for 1Lib1Ref in CEEу сарадњи са Феликсом Натлијем, док су током сесије Lightning talks представљене чак три презентације које су се тицале реализације пројеката у доба вируса COVID19: Coping mechanisms for COVID-19 crisis - WMRS examples, The Impact of COVID-19 on WEP in Serbia and our future plans и How did GLAM survive Covid-19 and what did we learn?.

Више о програму »


Вести из покрета

Arrow

ЦЕЕ конференција

  • ЦЕЕ група одлучила је да покрене ЦЕЕ хаб чија би намена била комуникација између огранака и заједница односно стварање мреже подршке за мање заједнице у региону. Под подршком се могу подразумевати консултације, финансијска помоћ, па чак и остваривање сарадње.

  • Задужбина Викимедија покренула је серију доделе грантова који могу помоћи мањим афилијацијама да организују састанке у вези са стратегијом покрета. Рок за пријаву је 12. новембар.

Accredited Online Colleges

Медији

Arrow
  • Магазин „Оптимист” писао је о Недељи поноса и „Вики воли прајд” уређивачком маратону.

  • У чланку Информера под називом „Ове тајне лого знакова нисте знали”, поменуте су занимљивости везане за лого Википедије.

  • Медији су извештавали о томе да ће Википедија имати приступ информацијама Светске здравствене организације — НС уживо, Ал Џазира.

Accredited Online Colleges

Кнеза Милоша 80

info@vikimedija.org