Ево да вас све обавестим да сам данас завршио онлајн издање мог компајлера за шаблоне, на коме сам успореним темпом радио задњих месец дана. Такође сам заокружио синтаксу UTF-8 подршком.
О овом пројекту је већ било речи на мејлинг листи википедије, где није негативно оцењен (што је најбитније :-) ) а пре презентовања на вишем нивоу бих желео чути коментаре и сугестије, ако их има.
Опис синтаксе (српска верзија није ажурирана): http://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D0%BE%D1%80%D0%B8%D1%81%D0%BD%D0%B8%D0%B...
Онлајн верзија: http://mtc.cpptea.com/main.cgi
Поздрав
А јел може неки пример из живота. Чисто да видимо лепоте и предности.
д
Успут, баш ме занима како би се могао употребити тај макро процесор (или како ти кажеш компајлер) за шаблон ДемографијаФРкоји је пример ноћне море и ужаса.
д
Хајде редом. Прво питање беше о практичним применама овог софтвера. Поред примера који већ стоји на страници са описом језика (одељак An example), а тренутно се користи за побољшано ротирање слика / изабраних чланака / биографија итд. на порталима Француска, Информатика и евентуално још неким деловима википедије (шаблон „Модул по интервалу"), могу да наведем и шаблоне за замену тачке у запету у реалном броју, од којих се први тренутно користи у споменицама за број чланака:
- http://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%A8%D0%B0%D0%B1%D0%BB%D0%BE%D0%BD:PointToCom... - http://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%A8%D0%B0%D0%B1%D0%BB%D0%BE%D0%BD:PointToCom... - http://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%A8%D0%B0%D0%B1%D0%BB%D0%BE%D0%BD:PointToCom... - http://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%A8%D0%B0%D0%B1%D0%BB%D0%BE%D0%BD:PointToCom... - http://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%A8%D0%B0%D0%B1%D0%BB%D0%BE%D0%BD:PointToCom...
Оно што се може видети из петог примера (упоредити код шаблона са MTC кодом), а већ сам помињао на тргу/Техника,
http://sr.wikipedia.org/w/index.php?title=%D0%92%D0%B8%D0%BA%D0%B8%D0%BF%D0%...
је способност „паковања" коју MTC поседује. Кад се ради са неким парчетом шаблона које се пуно пута понавља, исто се може заменити са једном константом која је у запису доста мања. Ово само за себе чини код у одређеним случајевима читљивијим. У неким много читљивијим. Пример наведен на тргу је настао из више него 8 пута мањег MTC кода.
Уз то могу да наведем и пример класичних кутијица са опционим пољима. Мени је нпр. лакше да куцам:
pif(име)( <tr><td>име</td><td> ... ) pif(слика)( <tr><td colspan="..."> ... )
него
{{ #if: {{{име|}}} | <tr><td>име</td><td> ... }} {{ #if: {{{слика|}}} | <tr><td colspan="..."> ... }}
Такође, у MTC коду се LF могу користити до миле воље, јер без експлицитног навођења са \n неће бити приказани у компајлираном шаблону. То омогућује одвајање одељака табела или секција шаблона празним линијама, што би у обичном шаблону изазвало спуштање приказане табеле или чак целог чланка за исти тај број линија.
Оно што може изгледати небитно, но по мени није, јесте да MTC такође подржава C-олике коментаре, што може бити корисно у дугорочном пројектовању шаблона јер омогућава удобно и прегледно писање опширних коментара који могу бити од користи другим програмерима, док притом важи и да се исти ти коментари не укључују у код шаблона, те му не смањују ефикасност као што би то био случај са <!-- -->, укљученим директно у код шаблона.
У укупном скору, сваки елеменат MTC пружа неко поједностављење синтаксе а њега самог сматрам прегледнијим и подеснијим за дугорочне израде шаблона од стране више људи.
Драгане, шаблон ДемографијаФР
http://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%A8%D0%B0%D0%B1%D0%BB%D0%BE%D0%BD:%D0%94%D0%...
кога си навео је изгледа следећи кандидат за оптимизацију, као што је то био ЗД
Шаблон: http://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%A8%D0%B0%D0%B1%D0%BB%D0%BE%D0%BD:%D0%97%D0%...
Разговор: http://sr.wikipedia.org/w/index.php?title=%D0%92%D0%B8%D0%BA%D0%B8%D0%BF%D0%...
Како и шта, заиста нисам сигуран :-) то је још једна од оних Рубен-Голдбергових машина.
Дакле да закључим причу о шаблону ДемографијаФР. Нашао сам начин да га доста поједноставим (в. страницу за разговор дотичног) но ово уводи и промену синтаксе, што значи да би истог требало модификовати у свим чланцима у којима се користи. По мишљењу екипе која би ово радила, цела ствар представља превелики посао.
Па јел се то да аутоматизовати (бот)?
Током 24.9.07., Mihajlo Andjelkovic michael.angelkovich@gmail.com је написао:
Дакле да закључим причу о шаблону ДемографијаФР. Нашао сам начин да га доста поједноставим (в. страницу за разговор дотичног) но ово уводи и промену синтаксе, што значи да би истог требало модификовати у свим чланцима у којима се користи. По мишљењу екипе која би ово радила, цела ствар представља превелики посао. _______________________________________________ Wikimediasr-l mailing list Wikimediasr-l@lists.wikimedia.org http://lists.wikimedia.org/mailman/listinfo/wikimediasr-l
Па да. Реч је о једноставној трансформацији. На жалост, ја још немам бота који би могао да се улогује.
Заправо цела прича са оптимизацијом шаблона и послом који бот треба да обави нема много заједничког са MTC. :-)
Ако ми доставите списак чланака (категорија?), може Слобот (не у пајтону негу у перлу) то да среди.
Каштер
Mihajlo Andjelkovic schrieb:
Па да. Реч је о једноставној трансформацији. На жалост, ја још немам бота који би могао да се улогује.
Заправо цела прича са оптимизацијом шаблона и послом који бот треба да обави нема много заједничког са MTC. :-) _______________________________________________ Wikimediasr-l mailing list Wikimediasr-l@lists.wikimedia.org http://lists.wikimedia.org/mailman/listinfo/wikimediasr-l
Ја већ напоменух да има људи који сматрају да се ради о много много измена. (Хоћу рећи: можда су и у праву).
On Monday 24 September 2007 11:14, Mihajlo Andjelkovic wrote:
Дакле да закључим причу о шаблону ДемографијаФР. Нашао сам начин да га доста поједноставим (в. страницу за разговор дотичног) но ово уводи и промену синтаксе, што значи да би истог требало модификовати у свим чланцима у којима се користи. По мишљењу екипе која би ово радила, цела ствар представља превелики посао.
Што се бота тиче, може се направити нови шаблон, рецимо само Демографија, па бот може лагано да пребацује са једног на други. Али искрено ја не видим неке потребе за тим. Шаблон јесте велики али је потпуно разумљив а што се тиче оптерећења сервера ионако се шаблони користе само при снимању чланка.
wikimediasr-l@lists.wikimedia.org