Хајде редом. Прво питање беше о практичним применама овог софтвера. Поред примера који већ стоји на страници са описом језика (одељак An example), а тренутно се користи за побољшано ротирање слика / изабраних чланака / биографија итд. на порталима Француска, Информатика и евентуално још неким деловима википедије (шаблон „Модул по интервалу"), могу да наведем и шаблоне за замену тачке у запету у реалном броју, од којих се први тренутно користи у споменицама за број чланака:
- http://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%A8%D0%B0%D0%B1%D0%BB%D0%BE%D0%BD:PointToCom... - http://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%A8%D0%B0%D0%B1%D0%BB%D0%BE%D0%BD:PointToCom... - http://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%A8%D0%B0%D0%B1%D0%BB%D0%BE%D0%BD:PointToCom... - http://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%A8%D0%B0%D0%B1%D0%BB%D0%BE%D0%BD:PointToCom... - http://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%A8%D0%B0%D0%B1%D0%BB%D0%BE%D0%BD:PointToCom...
Оно што се може видети из петог примера (упоредити код шаблона са MTC кодом), а већ сам помињао на тргу/Техника,
http://sr.wikipedia.org/w/index.php?title=%D0%92%D0%B8%D0%BA%D0%B8%D0%BF%D0%...
је способност „паковања" коју MTC поседује. Кад се ради са неким парчетом шаблона које се пуно пута понавља, исто се може заменити са једном константом која је у запису доста мања. Ово само за себе чини код у одређеним случајевима читљивијим. У неким много читљивијим. Пример наведен на тргу је настао из више него 8 пута мањег MTC кода.
Уз то могу да наведем и пример класичних кутијица са опционим пољима. Мени је нпр. лакше да куцам:
pif(име)( <tr><td>име</td><td> ... ) pif(слика)( <tr><td colspan="..."> ... )
него
{{ #if: {{{име|}}} | <tr><td>име</td><td> ... }} {{ #if: {{{слика|}}} | <tr><td colspan="..."> ... }}
Такође, у MTC коду се LF могу користити до миле воље, јер без експлицитног навођења са \n неће бити приказани у компајлираном шаблону. То омогућује одвајање одељака табела или секција шаблона празним линијама, што би у обичном шаблону изазвало спуштање приказане табеле или чак целог чланка за исти тај број линија.
Оно што може изгледати небитно, но по мени није, јесте да MTC такође подржава C-олике коментаре, што може бити корисно у дугорочном пројектовању шаблона јер омогућава удобно и прегледно писање опширних коментара који могу бити од користи другим програмерима, док притом важи и да се исти ти коментари не укључују у код шаблона, те му не смањују ефикасност као што би то био случај са <!-- -->, укљученим директно у код шаблона.
У укупном скору, сваки елеменат MTC пружа неко поједностављење синтаксе а њега самог сматрам прегледнијим и подеснијим за дугорочне израде шаблона од стране више људи.