[Wikihu-l] Wikipédia Utjelzötábla Harmadik évfolyam 3. szám

louis bodo louis_bodo at yahoo.fr
2007. Jan. 27., Szo, 16:11:10 UTC


Wikipédia Utjelzötábla  Harmadik évfolyam 3. szám 
 
 
TARTALOM
 
1. Különcikk: A 2006-os év áttekintöje Második rész
2. Az új arbitrátorok interview-jai
3  Az új ‘vízesésszerü védelem’ software jellemzö
4. Wiki világ képes kis cikk “Narancs és alma”
5. Ujság és jegyzetek: Az alapgyüjtés folytatódik. Mérföldkövek
6. Wikipédia a sajtóban
7. Kiváló cikkek, és adminisztráció
8. Rendszerhiba javítás és müködtetési hírek
9. Hosszas jogviták
 
 
KIVONATOK
 
1. Különcikk: A 2006-os év áttekintöje Második rész  Ral315 írja
 
A mult heti beszámolóban említettük, hogy hogyan nött az angol Wikipédia tartalma 900,000- röl másfél millió cikkre. Ez volt a Wikipédia ‘legnagyobb éve’ Egy arbitráló bizottsági tagválasztással kezdödött, helytartó gondnoki választással folytatódott és egy második arbitráló bizottsági tagválasztással fejezödött.
Arbitráló Bizottság Választás
 
Ezévben ebböl kettö volt egy váratlan ütemezési fordulat eredményeképpen. Egy januárban, amikor 11 elözöleg szolgáló tag lett kinevezve ismét de ezek közül egy lemondott, úgy hogy  csak 10 maradt meg decemberre. Eredetileg még öt hely lett felajánlva, de mivel az elözö tagokból. egy állandó távozaton van egy másik pedig a bizalmi tanácshoz csatlakozott. ezért még kettöt az öthöz hozzácsatoltak. Igy végülis hét új tag lett kinevezve, öt három évre, kettö két évre, ágy hogy a bizottság tagjainak száma 15-re nött  
 
Helytartó gondnok választás
 
Furán történt, hogy ezévben két választás volt erre a beosztásra is. A pozició föleg a kisebb wikik bürokratáinak és CheckUsereinek helyettesítésére szolgál, ahol ezen funkciókra vagy nincs tisztviselö, vagy az nem aktív és CheckUser ügyvezetés (policy) nincs még meghatározva. Olyan wikiböl amiben mindez megvan eddig csak 27 akad amibe még a Commons és Meta-Wiki is bele van számítva (tehát ez az összes wikiknek csak kb 10%-a) Azok kapják meg ezt a poziciót, akiket a szavazók 80%-a támogatja, de a támogató szavazatok száma nem lehet 30 alatt sem. 2006 januárjában 9 kandidáns lett megválasztva, akik közül késöbb egy lemondott. A decemberi választás eredményeképpen 11 kandidáns kapott ilyen pozíciót. (Nevüket lásd az angol nyelvü Wikipedia Signpost 2007 harmadik számában) Az ezen funkcióban szolgáló szerkesztök száma tehát 31-re gyarapodott.
          
CheckUser és Felügyelet (Oversight)
 
2006-ban ez a két felhasználói osztályozás terjedt el széles körben. Az elsö tulajdonképpen 2005-ben volt bevezetve azzal a céllal, hogy zoknibábos tevékenységet ellenörizni lehessen. A zoknibáb tevékenység az egy csalás. Jelentése = a különbözö neveken való szerkesztés egy vélemény nyomatékolására, vagy több néven való szavazás az eredmény eltorzítására. A ‘CheckUser kérelem’ lapja 2006 januárjában létesült. A Felügyelet funkció az személyi információkat nyilvánosító, rágalmazó, vagy szélsöséges esetekben sajtói jogvédelem sértését okozó lapok eltüntetésére szolgál. Ezutóbbi esetek könnyen becsúszhatnak tartalmas lapokra, (pl az adminisztrátori hirdetötáblára) melyekkel sokszor nehéz lépést tarani. Azzel a munkával eredetileg 17-en voltak megbízva. Ma számuk 28-ra emelkedett.
 
Felhasználói dobozok (Userboxes)
 
A felhasználói dobozok használata 2006 elején heves vitákat okozott. Ezt a szerkesztési szerszámot az angol Wikipedia vezette be 2005 márciusának vége felé a nyelvtudás más wikikkel való közlésének megkönnyítésére. A dobozok igen gyorsan általános közlési szerszámmá váltak, amikor a szerkesztö szaktudásának, érdeklödési körének, véleményének és még szerkesztései számának a közhíré tételét is lehetövé tették. A viták 2006 elején törtek ki annak következtében, hogy 2005 decembere vége felé Kelly Martin törölni kezdett olyan dobozokat, amelyeket aggresszívnek, vagy ellenségeskedést okozónak vélt, vagy pedig amelyek ‘helyes használati’ (fair usage) képeket tartalmazott.
 
Nagy felháborodást keltett egy pedofilia melletti doboz, ami az u.n. kerék-háború kitöréséhez vezetett és aminek számos, hoszabb vagy rövidebb ideig tartó de-sysoping (adminisztrátori  rang megvonása) lett az eredménye. (Részlet az angol újságban) Uj rendszer bevezetése révén felháborodást, vagy ellenségeskedést gerjesztö dobozokat ma már ritkán találunk. 
 
Többi, nem önkéntes de-sysoping
 
A 2005-i öt adminisztrátorral szemben 2006-ban tizenegy adminisztrátor lett véglegesen lefokozva
 
Befejezés
 
Az ujság szerkesztöje köszönetét fejezi ki a Wikipédia szerkesztöknek a szerkesztésért és az Utjelzötábla olvasóinak is.
 
2 Arbitrátor Interview
 
A decemberi választás eredményének megfelelöen Jimbo Wales hét arbitrátort nevezett ki: Blnguyen, Flcelloguy, FloNight, Jpgordon, Kirill Lokshin, Paul August és UninvitedCompany. Mindegyikük interview-t adott a Signpost-nak. A kérdéseket sorolom itt a néha terjedelmes válaszok nélkül;
Mi az érzése arról, hogy az Arbitráló Bizottságban (ArbCom) szolgálhat? 
Mi a véleménye a választásról? Korrektül zajlott le vagy nem? Mit lehetett volna véleménye szerint javítani rajta? 
Mit mond a támogatóinak, mit mond ellenzöinek? 
Mi a véleménye arbitrátor társairól? 
Most miután már két hétig arbitrátorként müködött mik a kezdeti gondolatai? 
Milyen fokon tervez részt venni az ArbCom mühely lapjain és ArbCom döntések megfogalmazásában, amit eddig csak egy-két személy végezte. 
Mit gondol, mi az ArbCom ereje és mi a gyengesége? 
Ha valamit változtathatna mi lenne az, és miért? 
Tervei szerint be fogja-e fejezni szolgálati idöszakát vagy nem? Jelenlegi elgondolása alapján jelentkezne-e megint a munkára a szolgálati idöszak befejezése után vagy nem, és mik az indokai erre? 
Szeretne-e valamit a Wikipédia közösségnek mondani
 
A fordítótól
 
Remélhetöleg  a válaszok fordításának hiánya nem zavar senkit, de ha valami különösen érdekel, kérdezd meg!
Az utolsó kérdés válaszaira talán kellene írni egy rövid összefoglalót:
 
Lényegtelen, hogy milyen poziciód van a Wikipédián, mi elsösorban mind szerkesztök vagyunk. A fö dolog a közösség szolgálata és a cikkek legjobbá tétele, részrehajlatlanul, tárgyilagosan és mindezt elvégezni bajtársiasan, szerkesztö társainknak udvarias kezelése keretében, minden összeütközést elkerülve.
 
3. Uj ‘Vízesésszerü Védelem’ software jelleg. Michael Snow és Simetrical, írja
 
Egy új software eszközrész alkalmazása jött gyakorlatba egy kicsiszolt formájú indirekt vandalizmus elleni hathatós küzdelem érdekében, ami a ‘cascading protection’ (vízesésszerü védelem) nevet kapta. A software ezen jellegzetes eszköze automatikusan akcióba lép olyan képek és sablonok esetén amelyeket vandálok gyakran célba vesznek.
 
A sokszor keresett Fö oldal  (Main Page) ugyancsak ilyen eset, ahol változások gyakoriak és sokszor magukban a változásokban is lehetnek változások, ami nehézzé teszi ezek érvényességének, valódiságának ellenörzését. Ilyen esetekben a software ellenörzi nemcsak az új  szerkesztési változatok érvényességét, de a szerkesztések szerkesztését is (a védelem ráhull azokra is)
 
A védelmet Andrew Garrett fejlesztette ki és Brion Vibber Fötechnikus alkalmazta elöször január 14-én a  MediaWiki softwareben annak Fö oldalán.     
 
A védelem robotszerüen müködik. Ha egy oldalra be van kapcsolva akkor nemcsak a fö oldalt védi azonnal, automatikusan és dinamikusan, hanem a sablonokat hozzászámítva mindazokat, amelyek ezen oldalhoz hozzá vannak csatolva. Az adminisztrátor egész egyszerüen be tudja kapcsolni a mechanizmust a jól ismert kérdöiven a megfelelö doboz kipipálásával.
 
Vigyázat: a védelem nem vonatkozik a Wikimédia Commons képeire. Ezek védelméröl  külön kell gondoskodni!
 
VédelmiBot (ProtectionBot)
 
Érdekes említeni, hogy a Vízesésszerü Védelmet egy hasonló munka, VédelmiBot kidologozásával egyidejüleg fejlesztették ki. A VédelmiBot kidolgozása csaknem sikerrel járt, de ennek bevezetését többen ellenezték, mert nem akartak adminisztrátori munkát egy Bot-ra bízni, úgy hogy a Bot-on a munka nem folytatódott.
 
4. Wiki világ képes kis cikk “Narancs és alma”
 
Ez a humoros képes kis cikk az angol Signpost-on megtekinthetö
 
 5. Ujság és jegyzetek: Az alapgyüjtés folytatódik. Mérföldkövek  Ral315  írja
 
A Wikimédia alapgyüjtés eredménye több mint egy millió dollar.
 
Személyi támadási hirdetötábla lezárása
 
Ezt a hirdetötáblát megteremése után rövidesen lezárták a helytelen használattól való félelem miatt.
 
Levelezölista helyváltoztatása
 
Minden levelezölista a @lists.wikipedia.org  helyet fogja használni. A régi cím is müködni fog de ahhoz hogy müködjön a címzetteknek meg kell változtatniuk a szüröik beállítísát. 
 
Röviden, a nyelvek lefordítása nélkül (a nyelvlista a magyar Wikin megtalálható)
Malayalam Wikipedia 2,000 cikk 
Yiddish Wikipedia 3,000 cikk 
Samoan Wikipedia 100 cikk 
Zazaki Wikipedia 1,000 cikk 
Tamil Wikipedia  6,000 cikk 
Dutch Wikisource 1,000 szöveg 
Hindi Wikipedia 1,000 regisztrált használó 
Chuvash Wikipedia 5,000 articles. 
Turkish Wikipedia 60,000 regisztrált használó 
Dutch Low Saxon Wikipedia 2,000 articles. 
Ido Wiktionary 100,000 bejegyzés. 
Serbo-Croatian Wikipedia 8,000 cikk 
Tongan Wikipedia 500 cikk 
Esperanto Wikipedia 800,000 szerkesztés 
Alemanic Wikipedia 1,000 regisztrált használó 
Turkish Wiktionary 100,000 bejegyzés 
Marathi Wikipedia 47,000 szerkesztés 
Korean Wikipedia 31,000 cikk 
English Wikipedia 7 millió lap összesen. 
The Portuguese Wikisource has reached 7000 texts. 
6. Wikipédia a sajtóban Ral315 írja
. 
Egy Sydney Morning Herald újság blogozója vandalizálja a Wikipediának a Newspaper címü cikkjét a saját blogját hírdetve.
 
Egy angol folyóirat idéz egy Wikipédia cikket az (ipari) társaságok szociális felelösségéröl (corporate social responsibility)
 
7. Kiválóság és adminisztráció
 
Minden héten egyes cikkek a kiváló cikk, kiváló portál, kiváló kép jelzöjét kapják. Ezenkívül az angol adminisztrátori kinevezéseiröl is olvashatsz az eredeti Wikipedia Signpost lapjain.
 
8. Rendszerhibajavítás és müködtetési hírek
 
Ennek az újságcikknek a tartalmát jobb angolul megnézni olyanoknak akiknek szaktudása van a rendszerfejlesztésben és müködtetésben. Ezeket lásd az eredeti angol Wikipedia Signposton
 
9. Jelentés a hosszas egyeztetési ülésekrõl
 
Ez az újságcikk a fegyelmi Arbitráló Bizottság tárgyalásairól és azok eredményeirõl szól. Ez hosszas de talán unalmas is az átlag olvasónak. Aki tag akar lenni annak legjobb ha sürgösen  megtanul angolt.
 
 
The DIFFICULT we do at once ! The IMOSSIBLE takes a bit longer (Churchill)


	

	
		
___________________________________________________________________________ 
Découvrez une nouvelle façon d'obtenir des réponses à toutes vos questions ! 
Profitez des connaissances, des opinions et des expériences des internautes sur Yahoo! Questions/Réponses 
http://fr.answers.yahoo.com
--------- következõ rész ---------
Egy csatolt HTML állomány át lett konvertálva...
URL: http://lists.wikimedia.org/pipermail/wikihu-l/attachments/20070127/ae80e4fc/attachment-0001.htm 


További információk a(z) Wikihu-l levelezőlistáról