DM>My¶lê, ¿e je¶li ju¿ to odwrotnie edycja jest jedn± z form redakcji. Bowiem DM>redagowaæ to pisaæ lub opracowywaæ tre¶æ tekstu (w³asnego lub obcego), tak¿e DM>sprawdzaæ i poprawiaæ. Za¶ edytowaæ to wykonywaæ czynno¶ci edytora czyli DM>wydawcy lub osoby przygotowuj±cej czyje¶ dzie³o do publikacji.
S>Pisanie tekstu to jego pisanie. Redaguje siê ju¿ napisany tekst.
Redakcja to przecie¿ opracowywanie tekstu a pod tym kryje siê równie¿ pisanie nowego a nie tylko poprawienia. Bowiem redaktor np. gazety pisze artyku³y a nie tylko poprawia napisane przez kogo¶ innego.
S>W wiki termin edycja jest du¿o szerszy ni¿ w druku. Edycja u nas to ka¿da S>zmiana tre¶ci artyku³u.
Czy to wiki czy nie s³owo edycja i redakcja ma w jêzyku polskim ustalone pojêcie. A publikacja to nie tylko druk ale równie¿ mo¿e byæ publikacja w internecie. I dlatego chodzi³o mi w³a¶nie o zwrócenie uwagi, ¿e to co dokonuje siê w wiki to raczej (wg poprawno¶ci jêzyka polskiego) redakcja ni¿ edycja, redagowanie a nie edytowanie... I st±d propozycja zmiany w tre¶ci szablonu WEdycji.
DanielM
Daniel Mi³aczewski wrote:
DM>My¶lê, ¿e je¶li ju¿ to odwrotnie edycja jest jedn± z form redakcji. Bowiem DM>redagowaæ to pisaæ lub opracowywaæ tre¶æ tekstu (w³asnego lub obcego), tak¿e DM>sprawdzaæ i poprawiaæ. Za¶ edytowaæ to wykonywaæ czynno¶ci edytora czyli DM>wydawcy lub osoby przygotowuj±cej czyje¶ dzie³o do publikacji.
S>Pisanie tekstu to jego pisanie. Redaguje siê ju¿ napisany tekst.
Redakcja to przecie¿ opracowywanie tekstu a pod tym kryje siê równie¿ pisanie nowego a nie tylko poprawienia. Bowiem redaktor np. gazety pisze artyku³y a nie tylko poprawia napisane przez kogo¶ innego.
Co robi redaktor gazety, to ja wiem lepiej. Jak redaguje to redaguje, a jak pisze to pisze. Silthor